| BrOnaJeu a întrebat:

1) Cum se calculeaza media cu teza [ tin sa mentionez ca sunt intr-a 8-a si dau teza la 3 obiecte : Mate, romana si Geografie ]?

2) Cum se calculeaza media cu examenele?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu, pana in clasa a VIII-a, n-ai mai dat teze ca sa fi aflat cum se calculeaza?
Se aduna toate notele din oral, se face media, fara zecimale, se inmulteste cu 3, se aduna teza si totul se imparte la 4 si rezultatul se rotunjeste.
Cat despre media de admitere, cauta si tu pe edu.ro, ca nu-mi mai aduc aminte. Am avut clasa a VIII-a acum 2 ani si stiu ca le-am calculat mediile, dar chiar nu mai tin minte dupa ce formula.

| Tzutzy09 a răspuns:

Se aduna toate notele din oral, se face media, fara zecimale, se inmulteste cu 3, se aduna teza si totul se imparte la 4. Iar examenul este 25% din medie, nu stiu cum sa ma exprim, sper ca intelegi

| coregame a răspuns:

Se calculeaza media din oral de exemplu ai trei de 8 un 10 si un sapte media in oral va fi 3X8+10+7= 8.2 adica opt oralul se inmulteste cu 3 + teza supra 4 adica 8X3 + 9(nota din teza)=33 impartit la 4 = 8.25 adica 8

| AnNéVidoff a răspuns:

Iti spun eu:
Calculezi media.
Inmultesti media cu 3 si aduni cu teza.
Apoi foarte simplu imparti la 4!
FUNDA?

| maritzandrei a răspuns:

Media cu teza tio explicat cel de mai jos...cat despre media cu examenele se va face fifty-fifty happy ...adica se va face o medie generala la mediile generale din clasele 5-8 dupa care acea medie se aduna cu media de la examene se imparte la 3 si acea va fi media ta de admitire happy FUNDAAA? :p

| milamberm a răspuns (pentru maritzandrei):

Se imparte la 2 vrei sa spui laughing