| alecsasweet a întrebat:

6 robinete pot umple un bazin in 8 ore. In cat timp vor putea umple acelasi bazin 10 robinete care au acelasi debit? Ajutati-ma va rog. (vreau rezolvarea intreaga cu explicatii, nu numai raspunsul)

8 răspunsuri:
| CaTaLiNuTzAaA a răspuns:

6 robinete...8 ore
1o robinete.x ore
Numerele sunt dp[direct proportionale] si obtinem 6x1o=Xx8.De aici te descurci? Daca nu anunta'mahappy

| KawaiiBroccoli a răspuns:

Rezolvare: Regula de trei simpla! tongue

Dar hai ca iti explicbatting eyelashes ca sa nu fiu rea.

Pai vine:
6 robinete... ___...8 h
10 robinete... ___...x h
si vine: 6/10 = 8/x => x=10*8/6=80/6... apel la calculator. si =13,(3)

P.S. /= supra

| alecsasweet explică (pentru KawaiiBroccoli):

Dar la raspunsuri da asa: 6/10 = x/8, de unde x = 4 ore si 48 minute

| KawaiiBroccoli a răspuns (pentru alecsasweet):

Pai scrie asa atunci laughing

| ADITZA0708 a răspuns:

Buna stiu problema asta am avut-o si eu in clasa a IV -a!

| Amaterasu a răspuns (pentru ADITZA0708):

Cm naiba? Ca se da in clasa a V -arolling on the floor).