| AvalohAlyn a întrebat:

A invatat cineva limba engleza singur, fara profesor? Tocmai am luat un curs engleza fara profesor. oare e bun sau eficient? A mai incercat cineva asa sa invete?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Întotdeauna poti consulta mai multe surse. Faza e ca ceea ce ti-am recomandat adineauri nu sunt prostii. Majoritatea tinerilor invata engleza din filme(deseori preferate, daca le tot revizioneaza), muzica, jocuri. Daca ai face/gasi un sondaj ai vedea ca am dreptate. Engleza care se face la scoala sau care e prea formala printr-un curs sa stii ca nu are eficacitate la fel de mare.

Eu acum oricum nu prea ma invat engleza. Sunt la nivelul in care o inteleg si o vorbesc deja prea bine.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Cel mai bun curs de engleza este cel din filme si din jocuri video.
Mark my words!

Iei la rand orice bucata de text, orice replica. Le iei la puricat, identifici si reguli gramaticale, cuvinte noi, absolut orice analizând cu ajutorul multor site-uri pe net.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Sti si un site foarte bun in domeniul asta? De un real ajutor? Merci

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu neaparat. Întotdeauna poti consulta mai multe surse. Faza e ca ceea ce ti-am recomandat adineauri nu sunt prostii. Majoritatea tinerilor invata engleza din filme(deseori preferate, daca le tot revizioneaza), muzica, jocuri. Daca ai face/gasi un sondaj ai vedea ca am dreptate. Engleza care se face la scoala sau care e prea formala printr-un curs sa stii ca nu are eficacitate la fel de mare.

Eu acum oricum nu prea ma invat engleza. Sunt la nivelul in care o inteleg si o vorbesc deja prea bine.

| jrockfreak a răspuns:

Eu cel mai bine am învățat engleză discutând cu străini. De obicei mă bâlbâiam și mă măcăiam la conversație, dar după ce am fost în Italia, când am venit acasă deja gândeam în engleză. Există tot felul de site-uri în care poți vorbi cu străini prin chat sau pe skype. Un alt truc este să te uiți la filme cu subtitrare în engleză, așa vezi și cum se pronunță cuvântul, în plus îți dezvolți vocabularul. happy