| troleibuz a întrebat:

A mai observat cineva ca ucrainienii care vorbesc romana, o vorbesc mai bine decat moldovenii de peste Prut? Oare de ce?

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde din ce parte vin ucrainenii, daca vin din Cernauti sau zonele aproapiate de frontiera Romaniei si a Moldovei atunci sansele sa stie romana sunt foarte mari, chiar si o parte din Odessa pot fi vorbitori de romana.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca e cam exagerat sa spui asa, in conditiile in care depinde de modul cum au crescut acele persoane, de influente si limbile pe care le-au auzit in jurul lor, plus alti factori.

| relian a răspuns:

Moldovenii de peste prut vorbesc o alta limba, ia is extraterestrii laughing, nu stiu cine s-ar putea intelege cu ei, nu doara verbal, dar ca si oameni.
Ucrainieni stiu, dar unia, asta pentru ca cei de care spui, or sta prin RO unia cu afaceri, altii stau pe linga granita cu RO, deci cu RO nu cu statul ala RM din galaxia cicade laughing aia nu-s nici romani nici alta natie.
Auzi la ei vorbesc limba moldoveneasca laughing o fi pe la ei pe acolo si limba asta.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Https://transfrontaliera.ugal.ro/......si-ucraina
Ptr ca-s romani si pentru ca Universitatea „Dunărea de Jos" din Galați, prin intermediul proiectului Program de internaționalizare în învățământul superior din România și Ucraina.

| DonMoldo a răspuns:

Erau romani sub acoperire laughing

| teclado a răspuns:

Care este limba Romana
EMINESCU CUM VORBEA
VORBEA CA NOI astia de la Bucuresti
sau vorbea exact ca la CHISINAU!
Cine a fondat limba moderna Romana
niste molodveni
Ion Creanga...
cum vorbeau ei