| SonicAndrei a întrebat:

Aș vrea să primesc cât mai multe răspunsuri la această întrebare. Luni am dat test la TIC (din Excel) și am ajuns la ultima cerință abia în pauză. Din grabă am făcut din greșeală încă o coloană în tabel (dar goală) și am salvat. Azi am avut iar oră și am intrat să șterg acea coloană de frică să nu-mi scadă din punctaj. Am șters-o, dar problema e că profesoara și-a dat seama că am făcut modificări la document (data modificării era azi). Avea de gând să-mi dea 1, dar i-am zis că doar am mutat documentul într-un folder și că l-am redenumit; iar un coleg chiar a făcut ceva asemănător (dar nu l-a modificat). Ea e profesoară de TIC și Informatică și cred că-și va da seama că chiar am făcut modificări.

Ce ar trebui să fac ca să iau nota corectă (vreo 9) și să nu-mi dea 1? Și ce ar trebui să-i zic? M-aș putea baza și pe faptul că uită, dar șansele sunt totuși mici.

Orice idee e binevenită.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nota corecta pentru tine este 1, fiindca ai furat si ar trebui sa iti iei nota meritata, ca sa nu ramai un hot toata viata. Discuta cu parintii tai, spune-le tot adevarul, apoi mergi la scoala, discuta cu profesoara, recunoaste tot adevarul, accepta nota meritata si cere-ti iertare. probabil ca te va ierta si nu te va considera hot mereu.

| SonicAndrei explică (pentru Brigaela):

N-am furat nimic. Erau și alți colegi care dădeau atunci testul, puteam să fiu printre ei. Am șters un pătrățel colorat deci nu sunt hoț. Exagerezi. Nu a verificat „testul" înainte și ne-a lăsat liberi, deci puteam chiar să completez ce nu am făcut. Dar cum sunt corect am lăsat ultima cerință nefăcută așa cum am lăsat-o luni.

| Brigaela a răspuns (pentru SonicAndrei):

Corect era sa nu umbli la test. faptul ca ai furat mai putin decat puteai, nu te face jumatate de hot. A fost necinstit din partea ta sa umbli, sub orice forma la test si faptul ca profesoara nu v-a verificat la sange este o circumstanta agravanta a faptei tale (ea a avut incredere in cinstea ta si tu ai dezamagit-o).

| SonicAndrei explică (pentru Brigaela):

1) Înțelege faptul că nu am furat. Am făcut exact pe dos: am șters. Ne-a dat să facem un tabel... ca în Word, asta puteam face și acasă și să mi-l trimit pe mail.
2) Da, sunt de acord cu faptul că nu a fost 100% corect să fac modificări.

OK, dar vreo modalitate științifică de a avea un motiv de ce s-a schimbat data modificării la document știi? Nu cred că-mi dă 1, dar ar trebui să am un motiv bunicel ca să dovedesc ceva (fără partea cu „am intrat și modificat").

| Brigaela a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu cred ca vrei sa adaugi la furt si minciuna. Fii serios, spune-i tot adevarul, fara a modifica nimic, dovedeste ca esti om, nu carpa de sters pe jos

| SonicAndrei explică (pentru Brigaela):

De acea am pus întrebarea pe TPU. Dacă ar fi fost o profesoară foarte înțelegătoare i-aș fi spus de coloană în acea zi, dar a noastră nu e chiar așa. Da, am și varianta cu adevărul, dar ar trebui totuși să nu-l spun chiar pe tot 100% pentru a mă asigura că nu va crede că am făcut modificări mari.

M-am gândit la: Am intrat și redenumit documentul, de aceea s-a schimbat data modificării. Asta am făcut, deci nu aș minți (doar pe jumătate).

| Brigaela a răspuns (pentru SonicAndrei):

Si ai fi toata viata umil si ingenunchiat, simtindu-te permanent ultimul om si incapabil sa ii privesti pe ceilalti in ochi. Trist, foarte trist...

| SonicAndrei explică (pentru Brigaela):

Exagerezi. Spune-mi un singur om care nu a mințit niciodată (cu excepția lui Iisus, Maria...). Nu există. Asta nu înseamnă că trebuie să mă simt rău, ba chiar m-aș simți mai bine în unele cazuri (dar depinde...).

OK...

| Brigaela a răspuns (pentru SonicAndrei):

Jalnica scuza. sa minti ca sa iti slavezi propria prostie mi se pare semn de mare lasitate. Bietul de tine, mi-e mila.

| SonicAndrei explică (pentru Brigaela):

Nu mă impresionează aceste tipuri de răspunsuri („Mi-e milă de tine"). Știu că ai zis așa doar ca să mă faci să mă simt rău, dar sunt mai realist. Nu mă interesează părerile greșite, ci cele care au totuși ceva bun în ele.

| Brigaela a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu am zis ca sa te fac sa te simti rau, fiindca mi-am dat seama ca nu mai esti capabil sa te simti rau, fiind prea umil pentru asta. Am is-o doar fiindca imi este cu adevarat mila de tine, tocmai din cauza faptului ca nu te impresioneaza situatia jalnica in care ti-ai permis sa ajungi. Nu poti sa intyelegi, dar este destuil de dificil sa vad o fiinta umana (ca si mine) ingenunchiat si incapabil sa se ridice, e o senzatie cumplita si imi pare tare rau ca am trait-o din nou.

| SonicAndrei explică:

Se pare că nu mi-a răspuns nimeni întreg la minte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da, pentru că nu prea cunoaștem informatica/TIC, e destul de complicat să te ajutăm să ștergi înregistrările de istoric, nici nu cred că se poate când e vorba de un profesor care poate detecta.
Urmăresc întrebarea de câteva zile și nu m-am putut abține, scuze, știu că mai rău încurc, iar pe TPU nu cred că găsești răspuns decât dacă ai contacta un programator în privat.
Mi se pare exagerat ca din cauza unei coloane în plus să primești o reacție ca și când ai fi paria societății. Mai pe scurt, cea mai tâmpită reacție pe care am văzut-o în ultima vreme de la persoana respectivă căreia îi țineam partea acum câteva luni. straight face
Toți mințim, mai mult sau mai puțin, iar, atunci când faci o greșeală, faci tot posibilul să o repari, asta pentru că viața nu e dreaptă. Cât timp nu ajungi să dai cuiva în cap sau să spargi serverele, e ok. Nu ajungi la așa ceva dacă ai copiat la o lucrare sau dacă ai bifat ceva după test, printr-un truc! Sunt chestii diferite! Hai că m-am enervat deja.

| SonicAndrei explică:

OK, mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Chiar dacă ne-am mai certat, a fost totuși o conversație... plăcută... Cred totuși că situația se va rezolva bine.

| elena445 a răspuns:

Esti un om mincinos si care ar face orice pentru nu a lua nota mica nu ai creier

| SonicAndrei explică (pentru elena445):

Te înșeli. Nu ai dreptate deloc. Întregul tău răspuns e greșit.
1) Nu sunt un om mincinos. Nu există om care să nu fi mințit vreodată. Nu există elev care să nu-și fi făcut odată tema. Deci dacă încerc să ies dintr-o problemă (ce e drept, eu am provocat-o, dar fără să-mi dau seamă) nu înseamnă că sunt un mincinos, chiar dacă vreau să o rezolv fără să spun tot adevărul (știi că uneori adevărul doare...).
2) Nota 9 nu e mică ci e mare. Nu e nota maximă, dar e foarte bună.
3) Orice om are creier. Altfel nu ar trăi.

Astfel ți-am demonstrat că ai răspuns greșit.

| elena445 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Bun poate am gresit dar eu mi-am facut temele mereu.

| SonicAndrei explică (pentru elena445):

Păi și eu îmi fac temele mereu și sunt un elev bun, dar de data asta am riscat. Chestia e că nu știam că mă va prinde căci pe un coleg nu l-a prins deși a făcut modificări majore.

| elena445 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Ce note ai la scoala eu am de 8 9 si 10 cele mai multe

| SonicAndrei explică (pentru elena445):

Eu am 6, 7, 8, 9, 10, depinde de materie (desigur nu am 6 pe linie, ci urcușuri și coborâșuri - la matematică). Dar la TIC nu prea îmi permit să iau notă mică, mi se pare ironic. Nu mă supăr pe un 8 sau 9, căci mai pot lua 10 (fac ceva în Power Point...), dar cu un 1 nu mă descurc. Oricum am avut azi oră cu profesoara (dar Informatică, nu TIC) și nu a zis nimic. Nu cred totuși că-mi dă 1 fiindcă chiar nu aveam ce modificări să fac acolo (imediat cum a intrat în clasă a început să verifice, abia am dat Clic dreapta + Delete). Da, acum știu că mai bine nu umblam...

| anonim_4396 a răspuns (pentru elena445):

Și semnele de punctuație nu se pun la corectat la notă?
Când treci de gimnaziu?