| alexa3000 a întrebat:

Acceleratia gravitationala nu se schimba in functie de altitudine nu?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

In fapt se schimba, dar cu prea putin ca sa conteze.
Deci cu cat doua obiecte sunt mai indepartate, atractia scade invers proportional cu patratul distantei dintre obiecte.
Adica daca stai la distanta razei pamantului (daca ar fi o sfera perfect), forta gravitationala e 1/4 (aproximativ) comparativ cu cat esti atras de pamant.

| alexa3000 explică (pentru KhludCiprian):

Mersi mult de tot! :*

| KhludCiprian a răspuns (pentru alexa3000):

Sa cresti mare happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se schimba...e normal! forta de atractie a pamantului se micsoreaza la altitudini mai mari.la noi e de 9, 8 iar la polul nord este mai mica...dar la altitudini mai mari?