| Marian_Mandea_1990 a întrebat:

Ce este acceleratia gravitationala?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

În fizică, accelerația gravitațională este accelerația imprimată unui obiect de către gravitația unui alt obiect. Orice corp este accelerat, într-un punct al câmpului gravitațiomal al altui corp, spre centrul câmpului cu aceeași accelerație indiferent de masă și natura materialului. La suprafața Pământului accelerația gravitațională variază între 9, 78–9, 82 m/s² în funcție de latitudine.

| peperonies a răspuns:

Este forta cu care te trage pamantul la el. de aia nu te arunca in spatiu cand se invarte.