| Metan a întrebat:

Acum am terminat clasa 12-a.
Mai pot face o scoala profesionala? Sau nu?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, intrebarea asta poti sa o pui parintilor tai intai, daca te mai pot intretine si hranii inca 3-4 ani cat tine o profesionala.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai absolvit liceul, NU mai poţi face o Şcoală Profesională!
Cel mult, poţi face o Şcoală Postliceală sau un Curs de calificare într-o anumită meserie...

Şcoala Profesională se face în locul liceului - e vorba de Şcoală de Arte şi Meserii cu şcolarizare de 3 ani!
Apoi, eventual, se puteau continua studiile la liceu...

Toate cele bune!

| Metan explică:

Va rog nu imi pomeniti de postliceala, ca nu ma intereseaza.
Ma intereseaza sa fac profesionala.

| dora784500 a răspuns:

Școala profesională se face în locul liceului din câte știu.
Postliceala ar fi o opțiune, dar ai zis că nu t einteresează.