| CudiDaKid a întrebat:

Acum cu noile modificari in educatie se scot examenele la sfarsit de clasa a 8 a?

Răspuns Câştigător
| Snicker a răspuns:

Buna,
se dau niste evalurari pe 4 mai(romana) si 12 mai(mate), din clasele 5-8.Si aceste evaluari plus tezele la geografie sau istorie di primul si al doilea sem, valoreaza 25% din nota, la care se adauga 25% media tezelor nationale din a7a si 50% media generala 5-8.Asa se calculeaza nota cu care intri la liceu, doar anul acesta, pentru ca de la anul se schimba si fiecare liceu isi face propriile subiecte.
Acum in 2010 aceste evaluari se bazeaza mai mult pe testele pisa, de gandire.Adica nu mai trebuie sa tocesti toate operele facute din a5a, ci o sa ai text la prima vedere pe care sa-l interpretezi, dar nu este exclus sa iti ceara ceva (reuzmat, caracterizare, demonstratie) pe baza unei opere studiate la clasa care intra in programa(fabula, nuvela, basmul, pastelul, balada, schita)
Cel mai bine uita-te pe programa http://www.calificativ.ro/......23263.html
sper ca te-am ajutat, papa

3 răspunsuri:
| BRoxana a răspuns:

Nu chiar e un proiect in care se dau examene din materiile profilului unde vrei sa mergi, totusi nu e sigur incabig grin

| RoxiutzaRux a răspuns:

Nu credcrying

| Fury a răspuns:

As vrea eu...