| lallalle a întrebat:

Acum incep clasa a 11-a si sunt la profilul Stiinte ale naturii. as vrea sa stiu facultati din cluj (pe profile) unde as putea merge,modul de admitere(examen,bac, etc.) si durata. FUNDA!

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In principiu poti sa urmezi ce facultate doresti, dar daca vrei sa tii cont de profilul liceului, atunci poti face facultatea de medicina sau de biologie. Cat despre modul de admitere, inca nu se stie sigur, dar propunerile au fost ca de anul acesta sa se dea examen de admitere la toate facultatile si nu pe baza de dosar, ca pana acum. La medicina oricum se dadea test grila din anatomie si chimie (cel putin la Cluj, caci la Iasi se da test la alegere dintre anatomie si chimie). La medicina, dupa cum cred ca stii, se fac 6 ani, dupa care urmeaza rezidentiat, secundariat, primariat, doctorat si inca o multime de alte specializari. La biologie, cursurile sunt de 3 ani, urmate de 2 ani de masterat (care nu este obligatoriu!). Tin sa-ti spun ca in cadrul Universitatii de medicina, sunt si alte facultati, cum ar fi cea de stomatologie, cea de farmacie, cea de asistente si cea de bioinginerie. Cel putin asa este la Iasi. Pentru mai multe detalii despre admiterea la Universitatile din Cluj, vezi aici:
http://www.umfcluj.ro/lista.aspx?t=Noutati&c=16682
http://admitere.ubbcluj.ro/biologie.html
Nici despre BAC nu se stie inca nimic sigur, dar probabil, la inceputul anului scolar, profesorii vor anunta.

| Devyd a răspuns:

Aici gasesti facultatile din Cluj si domeniul pe care il cauti http://www.optiuni.ro/index.php?page=site/domain&did=1,2,3