| claudiu97 a întrebat:

Afirmatia: "Un vis pe care il visezi singur este doar un vis. Un vis pe care il visezi impreuna cu ceilalti este realitate" care apartine lui John Lennon, la ce se refera mai exact? Dau funda celui mai complex raspuns.

Răspuns Câştigător
| AndreisiAlex a răspuns:

Cate persoane din visul tau au viata iti zic eu? Numa una adica tu si in viata reala la toti care le bate inima au viata deci cum ar fi in vis daca stii sal stapanesti poti face ori si ce dar in viata reala nu poti muta munti cu o mana legata la spate dar in vis poti, in viata reala nu poti sa fi stapanul ei dar in vis poti etc. daca nici asta nu te ajuta atunci succes!

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

John Lennon este departe de a fi fost un filosof sau om de litere. Asa ca...

| Behindyou a răspuns:

Se refera la faptul ca lumea in care traiesti e doar un vis.

Doar ca toti oamenii au acelasi vis.

John Lennon a fost ciudat. A avut o gandire diferita de ceilalati. O gandire interpretabila, pe care, oricum, putini o pot interpreta, dapoi sa o mai si intelega.

La asta se referea. La faptul ca nimic nu-i real, ca totul e relativ. Pana si viata, lumea, nu este altceva decat un vis. Nici durerea, nici suferinta, nici iubirea nu exista.

Doar ca toti oamenii cred in asta. E un vis comun. De aceea, e real. Pentru ca toti il cred, cu ca ar exista cu adevarat.
Intelegi?

| AntoSweet a răspuns:

Un vis pe care il stii doar tu ramane al tau, incuiat in mintea ta, pe cand un vis pe care il impartasesti cu ceilalti devine realitate, prietenii adevarati indeplinindu-l!

| AndreisiAlex a răspuns:

Adica un vis pe care il visezi singur este un vis normal (vis simplu) si "Un vis pe care il visezi impreuna cu ceilalti este realitatea" replica aceasta se poate scrie intr-un singur cuvant : realitatatea pe care tu o traiesti zi de zi. Daca tot nu intelegi atunci comenteaza intr-un comentariu la propia ta intrebare "Nu inteleg"

| claudiu97 explică (pentru AndreisiAlex):

Nu inteleg

| AndreisiAlex a răspuns (pentru claudiu97):

Cate persoane din visul tau au viata iti zic eu? Numa una adica tu si in viata reala la toti care le bate inima au viata deci cum ar fi in vis daca stii sal stapanesti poti face ori si ce dar in viata reala nu poti muta munti cu o mana legata la spate dar in vis poti, in viata reala nu poti sa fi stapanul ei dar in vis poti etc. daca nici asta nu te ajuta atunci succes!