| anonim_4396 a întrebat:

Ajutați-mă cu câteva exemple de stereotipuri întâlnite în spațiul școlar.

2 răspunsuri:
| dovleac a răspuns:

Varsta: toti adolescentii iubesc rockul si nu respecta pe cei mai in varsta.
- Sex: barbatii doresc un singur lucru de la femei.
- Rasa: toti chinezii arata la fel.
- Religie: toti cei care sunt de religie islamica sunt teroristi.
- Vocatie: toti avocatii sunt lacomi.
- Nationalitate: toate persoanele de etnie Roma sunt murdare.
- Locuri: toti oamenii care traiesc in orasul X sunt lenesi.
- Lucruri: toate ceasurile elvetiene sunt perfecte.

| julyana a răspuns (pentru dovleac):

Mulțumesc, știam despre aceste stereotipuri, dar nu am idee despre stereotipuri întâlnite în spațiul școlar.