| Damian412346 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog! Ma pot transfera la alt liceu,
pe acelasi profil, in clasa a 10-a pe semestrul al 2-a? Daca da, ce conditii va trebui sa indeplinesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti transfera daca esti intr-una dintre situatiile exceptionale prevazute de Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
" (4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Damian412346 explică (pentru Ioandelasal):

Acestea sunt si pentru transferarea la sfarsitul clasei a 9-a sau la sfarsitul clasei a 10-a? Te rog raspunde-mi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Damian412346):

Respectivele prevederi sunt pentru transferul in timpul anului scolar.
Pentru transferul la sfarsitul anului (vacanta de vara) nu trebuie o situatie exceptionala, trebuie doar ca media ta de absolvire a clasei sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.