| KinekT a întrebat:

Am 13 ani si la scoala nu facem informatica. Daca vrea sa dau la liceu pe profil de mate info(lazar/goga) trebuie sa stiu ceva informatica?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie. E de ajuns sa stii ce ai invata singur acasa cu calculatorul tau

| trolololo a răspuns:

Ce faci tu la școală e TIC nu informatica. Informatica (din liceu/facultate care nu are legătură cu TIC) e infinit mai dificila decât ce faci sau nu in gimnaziu.

| andru10best a răspuns:

Nu. Si eu am dat tot la mate-info si nu stiam nimic si am ajuns printre cele mai bune din clasa.

| KinekT explică (pentru andru10best):

Dar in examen nu iti da si proba ceva de info?

| andru10best a răspuns (pentru KinekT):

Nu este nici un examen din cate stiu eu. se intra pe baza notelor obtinute pana la admitere in liceu

| Borsko a răspuns:

Trebuie doar mate.

| Alinw1 a răspuns:

Da trebuie. În clasa a 12-a se dă examen pentru competenţe. În cei patru ani o să înveţi limbaje de programare şi multe altele. Trebuie să şti cât de cât să utilizezi un calculator.

| KinekT explică (pentru Alinw1):

In clasa a 12 pe mine ma intereseaza la intrarea la liceu,

| Alinw1 a răspuns (pentru KinekT):

Eu ţi-am spus ce te aşteaptă, dacă vrei sau eşti repartizat la mate-info. Normal că nu dai niciun examen, test, ci doar testul de capacitate sau cum se mai numeşte acum.

| altuser a răspuns:

Sa stii sa utilizezi un calculator, restul lasa pe seama profilor. In cei 4 ani de liceu, trebuie sa inveti, daca te atrage informatica o sa faci singur in plus. Se da examen in clasa a 12.
Pentru liceu(nu conteaza profilul: filologie, mate-info, turism, auto, etc) o sa dai 2 examene(mate si romana la care se pune si media 5-8).
Succes, daca stii sa utilizezi un pc, poti incepe sa inveti programare, pe net sunt destule tutoriale...