| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si nu imi gasesc vocatia. Nu gasesc nimic care sa ma atraga. Am prieteni,rude care fac ceea ce le place,care au o inclinatie/o pasiune. In schimb,eu nu ma pricep la nimic si am incercat diverse lucruri. Singurul lucru care imi place sa-l fac este sa cant sau sa ascult muzica insa nu am voce,imi place doar asa sa ma prostesc cand sunt singura laughing Oare voi fi un om de nimic? Pentru ca daca nu ai nicio pasiune, degeaba faci ceea ce nu-ti place.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata foarte mult si lucruri foarte diverse. Cu siguranta asa iti vei gasi o pasiune. De fapt tu ai explorat prea putine posibilitati. Incearca sa inveti 3-4 limbi straine, niste limbaje de programare, sa excelezi la matematica, fizica, chimie, biologie, istorie, geografie, etc. Asa vei gasi domeniul care te pasioneaza si in care poti excela.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai gandeste-te si tu ce ti-ar place sa faci in viata. Discuta cu parintii, rudele, prietenii pote vre-unul dintre ai a remarcat la tine calitati de care singura nu iti dai seama si care te-ar putea ajuta intr-o viitoare cariera.

| Mălina0202 a răspuns:

Daca iti place muzica iti poti crea o cariera din asta dar nu una stabila... de exemplu iti poti cumpara cele necesare pentru a fi dj iti faci putina reclama si astfel poti face ceea ce iti place... daca nu, atunci ar trebui sa te gandesti ce ar fi mai potrivit pentru viitorul tau... eu am o pasiune si aceea e de a picta si chiar ma pricep dar nu vreau o cariera din asta... vreau o cariera solida ce imi poate oferi un viitor mai bun... la acest lucru ar trebui sa te gandesti si tu... si daca nu te atrage nimic acum mai tarziu sigur vei gasi o cariera in care te regasesti... gandeste-te la ce e mai bine pentru tine si fi sigura ca nu vei deveni un om de nimic daca incerci sa faci lucrurile neplacute sa fie placute...