| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 18 ani si cand voi face 18, vreau sa ma inscriu la liceu la seral sau fara frecventa pentru ca nu am putut face liceul la timpul potrivit. La mine in oras sunt 2 licee de stat care ofera cursuri seral/fara frecventa; dar am inteles ca la liceele de stat, profesorii nu prea isi dau interesul daca nu dai spaga sau nu te duci la privat.Desi ar trebui sa o faca pentru ca asa dau sansa la educatie multor oameni care nu au reusit. In ce consta invatamantul la seral/fara frecventa si sunt sanse sa iau bacul? Eu chiar imi doresc acest lucru. Cine stie, astept raspunsuri/sfaturi si va rog nu luati in ras sau in batjocura.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista invatamant fara frecventa la liceu, doar cu frecventa (zi si seral) si cu frecventa redusa.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da,eu m-am referit la seral si la frecventa redusa. Insa nu m-am exprimat eu bine probabil.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

Alege ce ti se potriveste, in functie si de faptul daca acum lucrezi sau nu.
Forma de seral este cu frecventa, 5 zile pe saptamana iar cea cu frecventa redusa este de 2-3 zile, la sfarsitul saptamanii.
Si eu am facut liceul la seral, in timp ce lucram.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai eu nu o sa lucrez momentan..de aceea as fi vrut la seral insa seralul este doar la liceele de stat. Si am inteles ca profesorii de la liceele de stat nu-si dau interesul pentru ca ei trebuie sa ramana in plus, peste program ca sa le predea si celor de la seral.Iar ca sa ma duc la privat pentru frecventa redusa, nu prea imi permit asta-i problema. Iar eu vreau sa pot da si bacul si daca profesorii nu isi vor da interesul decat cu, cadouri cu siguranta nu o sa pot sa-l iau..la privat te pregatesc si pentru bac si chiar isi fac meseria insa nu-mi permit pentru ca e prea scump sa dai 15 milione pe an. Tu ai dat bacul? Ai facut la stat sau la privat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

Profesorii nu stau nici in plus nici peste program, e munca lor si sunt platiti ca pentru orice alte cursuri fac in scoala. Da, sunt spagari pentru ca multi din cei care fac astfel scoala sunt salariati si profita de ei. Oricum ar fi una e sa te pregatesti la zi si alta la FF sau FR ca nu poti acumula ca la zi. Stiu, nu te ajuta dar cunosti deformat treaba putin, varianta lor de plangaciosi perversi dupa profit. Cred ca solutia ar fi ca ce nu poti acumula la cursuri sa completezi cu niste meditatii dar iar vorbim si iar, mama lor nu poti sa te invarti pe lume far' de bani.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai eu vreau sa ma inscriu cand o sa fac 18 ani si nu voi munci atunci si mi-e teama ca daca nu o sa dau bani, o sa ma duc degeaba fara ceva educativ si constructiv care sa ma ajute pentru viitor. Am vazut cazuri de oameni care au facut liceul la seral sau la fr si au ajuns oameni mari pentru ca s-au dorit asta insa in ziua de azi, profesorii la fel ca si medicii, nu-si mai dau interesul decat daca le dai spaga; iar eu tin la corectitudine si dreptate si consider ca este bine sa-i ajuti si pe altii care au nevoie fara a astepta ceva in schimb.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

Nu-i adevarat, profesorii de la seral sunt platiti la fel ca si cei de la zi si isi dau acelasi interes.
Si, in principal, elevul trebuie sa-si de interesul. Si eu am facut liceul la seral, in timp ce si munceam si am ajuns jurist, facultatea de drept terminand-o la fara frecventa. Daca nu muncesti tie o sa-ti fie chiar mai usor, vei avea timp sa inveti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

Te inteleg eu dar uite ca nu functioneaza asa. Apoi cinstit vorbind si pe cei de la zi ii costa ceva scoala, fond de clasa, cadouri etc. Nu sunt in tara unde am cunostinte in invatamant sa mai trag pe careva de limba dar coruptia inca mai functioneaza si uneori chiar e nevoie. Sunt care ocupa posturi, isi fac treaba bine acolo si li se fwte o lege ca trebuie sa aiba studii. Ce le trebuie practic la aia algoritmi si alte rahaturi, si cine mai are capul si la servici si la scoala suficient de limpede si sa faca performanta? Nu cred eu ca la Bac la aia care nu au facut la zi nu se fac unele concesii din oficiu + ceva bonus pentru ca pun toti ceva pentru protocol. Cine a mers pe mana mea a mers bine - Tu apuca-te si ai sa vezi ca lucrurile nu sunt negre chiar cum ii dracu'.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Depinde si in ce an ai facut tu seralul pentru ca in ziua de azi, fara spaga nu faci nimic si nu te ajuta nimeni. Si eu credeam ca sunt aceiasi profesori care predau si la cei de zi doar ca stau peste program si sunt platiti in plus.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si cat dureaza seralul, 4 ani ca liceul de zi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LifeIsBeautiful12):

La seral si frecventa redusa dureaza 5 ani.

| crampes a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine ce a poti sfatui sa fac? si eu am 17 ani si vreau sa ma las din clasa a 11-a si vreau sa ma reinscriu de la 18 ani. Unde ar fi mai bine sa ma duc si daca pot dupa ce dau abandon. si tin sa mentionez si faptul ca nu cred ca voi avea ce munci in perioada in care as intra sa zicem la seral.