| DizzYuzzY a întrebat:

Am auzit ieri la Romania te iubesc! o chestie cu facultati in alte tari si iti platesc ei toate taxele de scolarizare si iti mai gasesc si loc de munca dar iti ia 10% din salar din de nu stiu cat timp. Unde as putea gasi detalii? Mie unu mi-ar convenihee hee

2 răspunsuri:
| Aliutza a răspuns:

Intr`adevar, sunt facultati din strainatate care platesc toate taxele in locul tau si apoi iti gasesc si un loc de munca. Problema e ca daca te hotarasti si ajungi acolo, nu te mai poti razgandi (decat daca le dai banii inapoi, toti odata). Timp de cativa ani (de obicei 5), esti blocat acolo, trebuie sa lucrezi in locul respectiv, chiar daca nu`ti place sau nu te simti bine sau nu te intelegi cu nimeni de la locul de munca.
Daca esti inca la liceu, vor veni, in clasa a12a, niste reprezentanti ai acestor facultati si va vor prezenta oferta lor. La noi au venit niste reprezentanti de la o facultate in Danemarca, chiar pe la inceputul anului scolar.
Daca ai terminat liceul, poti sa cauti pe net date de contact si sa suni acolo pentru mai multe informatii. Cauta pe google facultati X, unde X e tara in care te tenteaza sa pleci.
Succes!