| Crainstorm20 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de liceu
1. Cum e la liceu? Greu, Usor?
2. Sunt la Mate-info cat de grea o sa fie matematica?
3. O sa fie materie fara numar? sad
4. La ce o sa dau bacul?
5. Vom invata Pascal dupa care C++, Java?

DAU FUNDA!

P.S: Vreau sa devin programator.

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Nu ai de ce sa te sperii...eu am terminat liceul si inca mai traiesc :)).
1. Depinde de liceu. In general profesorii vor sa va bage in sperieti in clasa a 9-a. Va ameninta si chiar pun note foarte mici(chiar si 1, 2, 3), va verifica temele mereu etc. Liceul e greu pentru cine e dezinteresat, usor pentru cine isi da silinta. Parerea mea e ca cei patru ani in sine sunt o experienta placuta, cel putin mi-am dat seama dupa ce s-a terminat totul. In clasa a 9-a mi s-a parut mai greu la fizica pentru ca nu imi place optica, la informatica pentru ca era ceva cu totul nou pentru mine programarea, la engleza pentru ca nu prea am facut eu in generala. Am studiat engleza cu ajutorul diverselor manuale de pe net si mi-am rezolvat, in mare zic eu, problemele. La fizica...am dus-o cat de cat...mi-am dat seama ca trebuie sa invat si asa am facut. La info trebuie sa fii atent si sa nu sari peste teme, lectii ca pierzi sirul. E foarte interesanta informatica, motiv pentru care si eu m-am dus la facultate de calculatoare.
2. La mate-info ai cu o ora mai mult de mate(adica 5 si nu 4) fata de cei de la intensiv. Totusi, mai pierzi vreo 2 ore de info si asta nu e prea bine. Iti recomand sa te tii de treaba la info, eventual sa mergi la o clasa de intensiv info. Matematica e destul de solicitanta as spune, dar mie chiar mi-a placut. Daca ai vreodata nevoie de ajutor la materia asta poti conta pe mine :)). In clasa a 9-a nu va fi nici greu, nici usor la mate. Faceti vectori, trigonometrie multa, functia de grad 1 si 2, ecuatii si inecuatii, egalitati si inegalitati, siruri, progresii, monotonia unei functii, module etc. Nu va fi asa rau. Matematica e iarasi o materie la care nu iti permiti sa inveti doar o data pe luna cand te asculta. Va fi enervant la inceput, dupa ce va cunoasteti mai bine o sa stati sa copiati 10 oameni o tema la mate:)). Se mai intampla...
3. Nu va fi foarte multa materie, adica nu prea ai de tocit cantitati mari de informatie. La biologie si istorie iti trebuie 2 note, la fel la geografie. Astea sunt mai pline de informatie dupa parerea mea. Insa sunt interesante in felul lor, nu trebuie sa inveti mecanic. Te mai ajuta o harta, un desen, o schema. Biologia e chiar foarte tare pentru ca faceti ceva genetica.
4. Bac dai la romana specific profilului real (subiect "mai usor" zice ministerul fata de pedagogic sau uman), mate m1(cea mai grea cica, dar subiectele devin usoare pentru ca la atatea ore pe saptamana e imposibil sa nu se lipeasca nimic de tine), alegere info/ biologie/ chimie / fizica. Iti recomand sa alegi informatica si sa inveti din timp daca nu mergi la intensiv pentru ca nu iti vine prea usor. Oricum e materie placuta.
5. O sa inveti C++ in clasele 9-10-11, pascal e cam inutil si nu prea se mai studiaza. Java se face la facultate. Daca vrei sa inveti singur, sunt diverse site-uri foarte utile dar e greu sa tii pasul in paralel cu scoala. Recomand www.w3schools.com.
Ma bucur ca ai ales informatica, programarea. Nu vei regreta!
Succes mai departe!

| Crainstorm20 explică (pentru AnonimaOk):

Mersi mi-ai raspuns la toate intrebarile + ce nu stiam big grin.
Oricum la liceul meu nu e clasa de mate-info intensiv :/

Mai am o intrebare! Ce sa fac cu chimia? Nu-mi place e urata sad.

Ce sa fac ca sa nu iau note mici? Si cum sa inteleg materia?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

1. Mie mi s-a parut usor, nu m-am omorat cu invatatul. Depide de liceu.
2. O sa fie destul de grea matematica. Ai si mai multe ore. La Stiinte ale Naturii era mult mai ok cu materia asta.
3. O sa fie ceva materie. In a 12-a mai putina.
4. O sa dai BAC-ul la romana, matematica M1 si o materie la alegere dintre biologie, informatica, chimie si fizica. Parca astea erau.
5. Chiar daca cam stiu ce au facut cei de la mate-info (eu eram la Stiinte ale Naturii), niciodata nu am inteles informatica aia nenorocita. C++ da, o sa faci. Pascal habar n-am.

| Crainstorm20 explică (pentru AFR81):

Mie imi place C++ mai ales complexitatea + e poate cel mai puternic limbaj de programare. Java nu e asa de puternic, mai mult se foloseste la servere, android si din astea mai simple, dar C++ se foloseste in general la jocuri!

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. depinde de tine cat de serios esti si cat de severi sunt profesorii. Mi s-a parut usor liceul.

2. Cea mai grea din toata matematica care se face in scoala.

3. depinde iarasi de profesori si de tine cat de bine te organizezi.

4. nu mai stiu cum sta treaba cu bacul acum... se schimba in fiecare an

5. Depinde de profesor si de programare. Ori Pascal ori C/C++. Desi Pascalul s-a cam scos. De java nu am auzit sa se faca in liceu si nici nu ai nevoie. Ca sa intelegi bazele e suficient C