| drkblack09 a întrebat:

Am dat ieri proba la Evaluarea Nationala pentru Matematica si am cateva intrebarii, nu stiu daca imi vor puncta la urmatoarele probleme :
Subiectul III
1) b ) Nu am scris ca e triunghi echilateral, dar am notat intersectia diagonalelor cu O si am trasat o linie din O pe CB notata cu M, iar apoi am obtinut 2 triunghiuri dreptunghice si am facut sin de O, si in triunghiul COM mi-a dat sin de O 30 de grade, deci amandoua au 60 de grade, deci am verificat, mi-o puncta?
2 ) c ) Eu nu am facut cu linia mijlocie, dar am trasat o dreapta de la P la G, iar dupa aceea am facut un punct G pe B'B si am facut cu pitagora in triunghiul dreptunghic PGQ si mi-a dat cat trebuia sa demonstrez.
Mi-o puncta?

8 răspunsuri:
| Gãßýtzú a răspuns:

La prima nu sunt sigur, dar oricum daca ti'a iesit corect ar trebui sa-ti puncteze, macar mai putin de 5 puncte. La a 2-a e corect, ceva de genu' am facut si eu. :d

| doareu2 a răspuns:

Ai gresit tot si eu am facut exact la fel anul trecut si nu mi-a punctat nimic

| Behindyou a răspuns:

Daca la prima faza ai specificat ca om e inaltimea triunghiului iti da tot punctajul.

Si, daca la aia cu linia mijlocie ai scirs de ce este acolo unghi de 90 de grade (pentru ca is plane perpedinculare - se facea cu unghi diedru) atunci iti da maxim.

| drkblack09 explică:

Acum depinde si pe cine prinzi la corectat...

| dodo1530 a răspuns:

1) Da iti va puncta, nu stiu daca tot, depinde de corector
2)Am facut exact la fel. Ar trebui sa ne puncteze, odata ce am si explicat si am demonstrat ceea ce am facut. Oricum, nu tot se corecteaza ca in barem

Muult succes cu rezultatele si restul!

| Simina1619 a răspuns:

Eu zic ca iti da la primul. Nici nu m-m gandit la o astfel de rezolvare, bravo. Sunt mai multe metode happy. Deci atata timp cat nu ai inventat niste formule fi sigur ca iti da

| drkblack09 explică (pentru Simina1619):

Ce am gresit eu a fost ca nu am mai scris ca OM este perpendicular pe CB...

| drkblack09 explică (pentru dodo1530):

Cat ai luat?