| UrascFranceza a întrebat:

Am de facut un exercitiu la franceza insa nu prea inteleg ce-mi cere, eu nu cer sa-mi rezolvati, ci sa-mi traduceti cerinta.
Va rog fara Google Translate ca e varza.
Suna cam asa cerinta:
Imagine et joue.
"Tes copains et toi, vous voulez creer un journal d'information de votre ecole. Vous discutez de la forme a choisir:journal radiodiffuse, journal ecrit(sur papier), journal electronique? Chacun donne un avis different.Jouez la scene a trois ou a quatre."

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

Imagine si joc
tu si cu prietenii tai vreti[doriti] sa creati un jurnal de informatie al scolii[voastre].discutati forma pe care o alegeti; jurnal radiofonic, jurnal scris[ziar], jurnal electronic[net]. fiecare propune altceva. jucati scena in trei sau in patru.

| UrascFranceza explică (pentru a1doru):

Discutia sa fie sub forma de dialog?

| a1doru a răspuns (pentru UrascFranceza):

Da

4 răspunsuri:
| Nash_John_1980 a răspuns:

Practic tema suna asa:

Pune mana si invata franceza, ca orice limba straina e un plus pentru viitor.

Apoi iti mai spune asa:

Te rog sa te intorci sa citesti din urma toate lectiile care le-ai sarit.

Si in ultima instanta:

Dupa ce urmezi pasii anteriori, revino si citeste-ma.

| UrascFranceza explică (pentru Nash_John_1980):

Nu imi place franceza, cunosc deja 2 limbi straine.
Ce lectii sa citesc? Repet 4 ani in 24 de ore? Nu prea cred asta.