| littlesunshine01 a întrebat:

Am de facut un proiect la info despre istoria radioului.va roog ajjtati-ma...

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nicola Tesla inventator de origine sârbă a fost primul care a pus în evidenţă posibilitatea transmiterii unui semnal cu ajutorul undelor radio. În paralel cu acesta a perfecţionat metoda şi italianul Guilermo Marconi. Prima transmisie radio a avut loc în anul 1895 iar primul semnal radio recepţionat a avut loc în 1907. În România prima transmisie oficială a avut loc pe 27 noiembrie 1952.

| Alien a răspuns:

O fundita nefolositoare e prea putin!

| Adryano_4588 a răspuns:

Buna, cred ca cel mai potrivit site pentru istoria radioului este http://ro.wikipedia.org/wiki/Radio, sper sa iti fie de folos