| deese a întrebat:

Am de facut un referat la fizica despre curentul alternativ si aplicatiile sale. Ma intrebam daca electocasnicele pe care le folosim in viata de zi cu zi folosesc curent alternativ. Va rog sa-mi spuneti. big grin

Răspuns Câştigător
| daniel_8163 a răspuns:

Draga andreutza electrocasnicele in general si cu precadere cele di casa ta folosesc curent alternativ, cu ocazia asta poate afla si redfrog cel care tia raspuns inaintea mea.curentul alternativ isi schimba directia priodic pe cand cel continu este unidirectional, mai explicit curentul alternativ isi schimba periodic polaritatea pe and cel continu niciodata. sper ca am fost de folos, multa bafta

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Reţeaua naţională pentru uz casnic este de 220 V curent alternativ monofazat.Ai şi un referat aici : http://www.referat.ro/......84eee.html

| express11 a răspuns:

Ba curent alternativ

| redfrog91 a răspuns:

Nu ele folosesc curent continuu