| zuzu_7632 a întrebat:

Sunt a8-a si am de facut un referat despre alternator. din cate am inteles eu el se foloseste la masini, dar ce este el de fapt? curentul alternativ are ceva in comun cu alternatorul? va rog ajutati-ma...chiar nust nimicsad

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Alternatorul este un generator electric care produce tensiuni si curenti alternativi. Curentul alternativ isi schimba sensul si intensitatea la perioade regulate.

| Miss Sintetic a răspuns:

Alternatorul este o componeata folosita de motoarele masinilor pentru a reincarca bateriile in timpul functionarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut...Alternatorul de la masina, situat sub capota, acesta are rolul de a genera curent la bateria de la masina, ajutan-d bateria sa nu se descarce in cateva zile /saptamani.Alternatorul datorita rotatie motorului incarca bateria masinii, dar si ajuta la pornirea masinii ( masina lipsita de alternator nu porneste ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau ai putea sa aflii mai multe de pe forumul acesta : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4907

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incarca bateria.este legat la cureaua de distributie care prin miscare furnizeaza energie...are montat pe el mai multe relee/diode printre care si cel de incarcare.