| Derkes a întrebat:

Cum pot invata pana maine, 4 pagini la romana? Voi prin ce mod invatati?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| lorena66 a răspuns:

Bună! Te pot ajuta eu.
In primul rând, in cazul ca ai dimineața orele, învață seara asta. Mâine te poți trezi de dimineața sa repeți!
Cum înveți usor?
Trebuie ca atunci cand dai testul/ te asculta sa ai in mintea ta paginile. Invață prin legături, subliniază lecția (ce este important) cu verde-termeni, definiții. Cu creionul poți sa încercuiești cuvintele grele/noi.
Învață o fraza-apoi repeta. Dacă e cazul (analize, etc) ia-ti un exemplu din caiet și intelege-l! Dacă ai cuvinte noi; pe care nu le reții, scrie-le de 3 ori pe o foaie, in timp ce le repeți. Apoi citește-le din nou.
NU încerca sa memorezi lecția, căci in special seara, dacă nu înveți logic, te duci năibii a 2a zi.
Sper ca te-am ajutat. Eu una cel puțin asa învăț. Bafta mâine. ȘI NU MAI PIERDE VREMEA PE TPU!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Imi scot ideile principale cu liniute, invat o anumita structura pe care trebuie s-o urmez si in rest redactez folosind cuvintele mele.

| Sn4k3 a răspuns:

Citesti si repeti.

| Iote a răspuns:

4 pagini este mult?
Citesti atent, nu cu mintea in alta parte. Recitesti si incerci sa vezi ce ai inteles, ce ai retinut.

| ℓαυяα a răspuns:

Citește cu atentie, nu doar de dragul de a citi.

| asuari a răspuns:

Eu merg prin cameră, mănânc ciocolată (pentru că dacă nu știai aceasta conține atât flavonoide – substanțe ce îmbunătățesc fluxul sangvin spre creier, cât și cofeină – ce ajută la creșterea nivelului de atenție) și citesc cu voce tare cât să mă audă vecinii.

| uwu7 a răspuns:

Incearca sa inveti logic. Fa-ti scheme cu ce e mai important daca iti e mai usor. Daca nu poti invata asa, nu ai altceva de facut decat sa tocesti.
Eu, de exemplu, nu pot invata 4 pagini intr-o zi, dar tu poate poti. Succes! happy