| djdjdj a întrebat:

Am înțeles ca în Germania te poți duce la școală pentru a învata limba, cum se procedează, cât durează aceasta școală și câte ore pe zi, te baga într-o clasa cu toți străinii. A mai fost cineva?

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

La VHS durează 10 luni. Te ia direct in germană, cu toate că profesorii sunt cunoscători de limba engleză, spaniola, italiană, greacă, turcă (nu toți, poti găsi profesori care vorbesc 2-3 limbi străine) in primul modul A1 și A2 te ajuta cu cuvintele. Apoi încearcă să spună in germană sinonime sau exemple până înțelegi sensul cuvântului. Tu înainte de a incepe cursul îți cumperi cărțile care le recomanda profesorii și pe langa asta îți iei un dicționar german-roman român-german, o carte de conversații și expresii româna-germana.
Îți instalezi aplicația dict.cc și apoi în program instalezi limbile germană, engleza și română. Te vor ajuta foarte mult.
In clasa vor fi 10 studenți din toate țările posibile, vei lega prietenii frumoase in acest timp.
Eu am făcut și am rămas cu prieteni pe viață de la cursul de germana.
Iar și costuri pentru că nu ai intrebat. In 2015 când am făcut-o era 750 euro, daca luai toate examene cu brio, cel mai important era ultimul de B1 plăteai jumătate din școală. Se recuperează banii la final.
Dacă nu îți permiți poți contacta JobCenter și plătesc în locul tău deși nu trebuie sa ai mai mult de 3 absente la un modul, astfel pierzi ajutorul și va trebui să plătești din buzunarul tau.
Sunt mai multe firme (scoli) care fac aceste cursuri de limba și integrare. Intra pe grupurile de Facebook cu românii din Germania.