| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Am intrat pa facultatea de ingineria materialelor și a mediului, din cadrul UTCN la ce se da examene? (Sesiune)

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ti-am zis ca sa te fac sa te lasi ci ca sa o tratezi cu mai multa seriozitate. Si eu aveam impresia ca la facultatile tehnice e usor dar nu e chiar asa, mi-am luat mare face palm chiar daca in liceu eram buna la mate. Bafta happy

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Off ing materialelor. Aveam eu un curs de rezistenta materialelor, nu intelegeam abaolut nimic, erau niste probleme foarte complicate, cu desene si pur si simplu imi venea sa plang, nu stiu cum am trecut la materia aia laughing nu imi imaginez cum ar fi sa studiezi numai ingineria materialelor. In aspecte legate de mediu o sa intri mai tarziu (daca e pe specializarea ta) si pe partea de mediu nu e greu. Dar ingineria e grea, presupune matematica. Asa ca cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa mergi la cursuri ca sa intelegi cum se fac aplicatiile si problemele, chiar daca prezenta nu e obligatorie la cursuri, incearca sa mergi cat mai mult pentru ca altfel o sa-ti fie greu in sesiune.
Nu poate nimeni sa iti spuna exact la ce se da examene pentru ca sunt materii de profil, cu denumiri specifice, dar oricum aproape toate se bazeaza pe mate (spun aproape pentru ca o sa iti mai bage si cate un curs gen engleza sau legislatie pe semestru).

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Bondarel99):

Vai de... N-am fost la 50 de ore de mate in tot liceul, cum am luat bacul la mate, minune, dar ma refer ca nu se dau examene la fizica, chimie, etc. nu? M-am uitat pe programul de studiu și apare fizica, analiza matematica, chimie

| Bondarel99 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Nu seamana cu ce se facea in liceu. Sunt lucruri mult mai complexe, mai abstracte. Dar daca zici ca esti asa pregatit o sa prinzi repede.
Da, si fizica e foarte importanta dar tot aplicatii sunt si acolo. La fel si la chimie, faci multa chimie-fizica (asta inseamna 90% mate si 10% chimie).

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Bondarel99):

Ma gândesc sa ma las deja. laughing

| sierra1 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Dacă n-ai de gând să inveți meserie, e cea mai bună alegere

| AndreiAndrei260111 explică (pentru sierra1):

La ce te referi? Deja ma ocup de o firma de transport, am ales sa îmi pun dosarul la o facultate tehnica mai mult doar pentru diploma, nu neaparat sa continui pe domeniul respectiv!

| sierra1 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Foarte bine faci

| Bondarel99 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Nu ti-am zis ca sa te fac sa te lasi ci ca sa o tratezi cu mai multa seriozitate. Si eu aveam impresia ca la facultatile tehnice e usor dar nu e chiar asa, mi-am luat mare face palm chiar daca in liceu eram buna la mate. Bafta happy

| sierra1 a răspuns:

"Am intrat pa facultatea de ingineria"

adică ai intrat pe site-ul lor sau ești student la ei (că nu e clar)

| AndreiAndrei260111 explică (pentru sierra1):

Nu se incarca secțiunea "Programul de stiudiu"

| AndreiAndrei260111 explică (pentru sierra1):

Sunt student, am fost admis

| Yurisa a răspuns:

Cauti pe site-ul lor, sau intrebi pe grupul facultatii. Un search pe google nu iti ia mai mult de 6 secunde