| nicumiron74 a întrebat:

Am intrerupt liceul ( seral ) la cerere in anul 1994 si as dori sa stiu daca pot continua scoala. Mentionez ca am facut clasa a xl-a si un trimestru din clasa a xll -a. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles ca poti continua liceul, tot la seral sau la frecventa redusa.Vei intra in a 12-a cel mai probabil, semestrul acela e pierdut cred..
Trebuie sa te inscrii cu actele necesare la un liceu care are organizate clase de seral, sau frecventa redusa. Poti afla asta cel mai usor la inspectoratul judetean de care apartii, dai un telefon si afli.Dar oricum scoala ti-o poti continua sigur.Ai mai avea 2 ani, clasa a 12-a si a 13-a.Succes.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să-ţi continui studiile!

"Art. 68. -... (5) Elevul care nu frecventeaza cursurile de zi ale unei clase din invatamantul obligatoriu, depasind cu mai mult de 2 ani varsta clasei respective, se afla in situatia de abandon scolar. Elevul aflat in situatia de abandon scolar poate fi inscris, la cerere, in forme de invatamant seral, cu frecventa redusa sau la distanta, pentru care se constituie formatiuni aparte.
(6) Tinerii care au depasit varsta scolara cu mai mult de 4 ani isi pot completa educatia de baza, prin parcurgerea unor programe de tip "A doua sansa", conform metodologiei Ministerului Educatiei si Cercetarii." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| nicumiron74 explică (pentru bursuc001):

Multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru nicumiron74):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.