| anonim_4396 a întrebat:

Am luat o nota foarte mica(3)la biologie. si mi`e frica sa le spun parintilor.[frica=teama, rusine]M`ati putea ajuta si pe mine va rog cu niste opinii?

Răspuns Câştigător
| Roxanne22 a răspuns:

Cam aşa e, minciuna are picioare scurte. Toţi avem momente în care mai luăm câte o notă mică, fie din cauză că nu ne-am pregătit îndeajuns, fie că poate unii nu vor etc. Nimeni nu e perfect aşa că dacă greşim putem învăţa din greşelile noastre. Dacă mama a trecut cu vederea peste o notă mică, asta nu înseamnă că asta trebuie să ne facă să ne gândim că o să ne ierte mereu, pentru că ea ne vrea binele întotdeauna! Bineînţeles, obţinerea notelor proaste nu trebuie să devină un obicei! Învăţăm pentru noi, nu pentru părinţi! De aceea este bine să le spunem părinţilor orice notă mică luată indiferent dacă ne e frică sau nu pentru că altfel tot vor afla şi atunci va fi mai rău! Baftă la şcoală şi multe note mari!

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Spune-le adevarul, nici o minciuna nu te va ajuta, dimpotriva, vei inrautatii situatia.

| DonAnonymius a răspuns:

Cum a zis Abh... Minciuna are picioare scurte.

| BlueBird a răspuns:

Uita-te adanc in ochii lor si spune-i cu niste ochi tristi de catelus ca sincer iti pare rau si renunta la calculator pentru o saptamana...

| Sin a răspuns:

Nu esti elev pana nu primesti si o nota de 3 sau 4.Parintii tai pot sa inteleaga asta sunt convins ca nici ei nu au avut numai note bune.
Desigur daca nu e primul 3 atunci cam au motive sa se supere.
Oricare ar fi situatia trebuie sa le spui adevarul sau o sa se supere pe tine daca afla de nota de la diriginta la sedinta cu parintii, de exemplu.

| denisa_3178 a răspuns:

Si eu am luat multe note mici. cel mai bine ar fi sa incerci sa te corectezi, sa raspunzi ora urmatoare. atunci ar fi mai potrivit sa le spui parintilor de nota, dupa parerea mea.

| sorina222 a răspuns:

Naspa Si eu am note mini ci mi-e frica le spun de ele da ma sedinta. Da iti spun ca mai bine ii spui tu de ele decat sa afle de la alti! iese mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti zic ce am facut eu.Am luat un5 la geografie. Si m`am dus acasa la mama si i-am zis asa: Mami, am luat o nota mica, un 5 la geografie.La care mami: Ce?:O Cum ai reusit? si zic eu, pai sa vezi, m`o ascultat si am zis ce am zis si astia din clasa faceau galagie apoi m-a trecut la loc, mi-a dat 5 si a inceput sa ii asculte pe cei ce vorbeau si le-a dat doar 3 si 4, si eu i-am zis la diriga ca imi e rusine sa zic acasa de nota de 5, si diriga mi-o zis sa vorbesc cu tine, ca te-a vazut o femeie intelegatoare si nu o sa ma certi, Uite asa s-a rezolvat totul!

| Juravle_Mario_1991 a răspuns:

Poti sa ii spui asa; Imi pare foarte rau ca am luat aceasta nota mica te rog iarta-ma. Funda?

| loud! a răspuns:

Pai si eu am luat 3. dar nu e o rusine se intampla sa nu te poti pregati sau sa nu intelegi lectia... spune-le parintilor ca ai avut o zi proasta si nu ai inteles lectia spune-le ca vei corecta notahappyeu iti zic sa le zici tu in loc sa afle de la prof...ca o sa fie si mai mare problema ca le-ai ascunshappy

mult succes pe mai incolo:*spor la invatat

| stefy_3546 a răspuns:

Spunele se supara imi mult dc ii minti!