| monia a întrebat:

Am luat un 4 la muzica...Ne-a dat profa si din lucruri pe care nici nu le invatasem. Am mai luat un 6 la biologie in trecut si am promis sa nu mai iau o nota mai mica de 9. Sunt clasa a-v-a. Mi-e foarte frica sa l-e spun parintilor, pentru ca stiu ca o sa se supere foarte foarte foarte mult.Solutii? Stiu ca mi-am ratat viata oricum!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e adevarat asta, doua note proaste nu inseamna ratare; oricand vrei poti recupera.Parintilor trebuie sa la spui, e mai bine sa le spui tu decat sa afle la sedinta cu parintii-vorbesc din experienta-se vor supara putin, dar va trece si asta; nu pot sta suparati pana la majorat pe tine pentru un 4 la muzica.Cred ca cel mai bun moment sa le spui e dupa ce "achizionezi " vreo doi de 10 intr-o zi la materii cu rasunet:matematica, romana, limba straina...asa vor trece mai repede peste notele mici. Fara spaima, o sa treci si peste asta!

| monia explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc mult., totusi nu stiu cum sa fac... si cum sa le spun

| Mihaela1964 a răspuns (pentru monia):

Cred ca te apasa tare asta,du-te pur si simplu acasa si spune-le ca ai avut o zi asa de proasta; incepi cu nota de la muzica si o spui repede si pe cea de la biologie; se vor supara,stai si tu suparata si apuca-te de lectii chiar, fara sa mananci. Duce ce termini temele, inveti la ce ai a II-a zi si rogi pe unul dintre ei sa te asculte, se vor imbuna, o sa vezi...Nu-ti ia nimeni capul pentru asa intamplare, nu te mai amara atat.Hai...cu Dumnezeu inainte!

| monia explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc mult!

| monia explică (pentru Mihaela1964):

Stiu ca nu mi-a nimeni capul, dar nu suport sa-i vad suparati din cauza mea...

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Încearcă să iei o notă mare la o materie importantă. (mate, română) ca să mai diluezi efectul notelor mici.
Succes!

| monia explică (pentru Adry05):

O sa afle la sedinta maine, asa ca trebuie sa le-o spun azi...

Răspuns utilizator avertizat
| Alyna19992013 a răspuns:

Buna...daca se intempla ca eu sa iau o nota proasta nu le spun imiediat parintilor.Imi invat pentru o nota buna sh daca iau (o nota buna) le spun ca am loat un 4 dar m-am indreptat sh am luat un 9 sa zic. In concluzie invata si sa te asculte ca sa iti indrepti nota happy