| GabiC1999 a întrebat:

Am mare nevoie de diploma de 10 clase.
Am 21 de ani!
La începutul clasei a 10-a am renunțat la școală, din motive foarte proaste!
Aș vrea să am măcar 10 clase dar cât de repede...vă rog să mă ajutați cu un răspuns dacă se poate...Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti urma cl. a X-a la seral si dupa ce o promovezi poti obtine certificat de absolvire a 10 clase si foaia matricola, conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, citez:
"ART.1
(1)Actele de studii din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar sunt documente oficiale de stat, cu regim special, care atestă finalizarea de către titular a unui nivel de învăţământ, cu sau fără examen de absolvire/finalizare.
(2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
f) Certificat de absolvire a ciclului inferior al liceului însoţit de foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional;"

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Așa,și? Mergi și te înscrii la seral.

| GabiC1999 explică (pentru Catrice):

Și ține un an intreg?

| sierra1 a răspuns (pentru GabiC1999):

Da, clasa a 10 a, atâta ține!

| Catrice a răspuns (pentru GabiC1999):

Adică?!
Faci liceul la seral, adică mergi seara și faci ore.

| Catrice a răspuns (pentru Catrice):

Daca te refeream la diploma....asta tine toată viața dacă nu o iei pe aia de 12 clase.