| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Astazi,la ora de desen,domnul profesor ne-a lasat sa ne inspiram de pe telefoane pentru un desen, dar nu stiu ce mi.a venit in minte in cat ca i-am facut o poza profesorului si am pus-o pe Snapchat. Urmatoarea ora, un elev din alta clasa i-a aratat profesorului poza, iar el a venit la mine si m-a intrebat niste detalii.Mi-a spus ca imi v-a scadea nota la purtare cu 4 puncte, si a vorbit si cu doamna diriginta.Eu mereu am facut impresie buna la profesori, si chiar cel mai bine ma intelegeam cu domnul de desen.Ce as putea sa fac? Maine sigur o sa vorbesc cu el deoarece azi m-a cautat si nu m-a gasit, si as vrea sa stiu ce i-as putea spune pentru a ma ierta! Nu este cam mult 4 puncte? Ma lasa la purtare? Va rog ajutati-ma! Vreau sa fiu cat mai convigatoare in fata lui.Multumesc! Asta inseamna nota 6 la purtare, si nu vreau sa imi dezamagesc nici parintii.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Daca de obicei faci impresie buna la profesori, cred ca anturajul (ceilalti colegi) te-a determinat sa ii faci poza. Adica mai nou e la moda sa faci poza la profesori si sa ii prinzi nu stiu cum. Sunt si astea experiente de liceu, dar nu le puneti pe internet.
Spune-i ca iti pare rau si ca ai fost influentat de copiii din generatia ta si ca vei incerca sa fii respectuos cu profesorii in continuare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca iti va fi scazuta nota la purtare cu 4 puncte, poate cu 1 punct.
Vorbeste cu profesorul, spune-i ca esti constient ca ai gresit, cere-ti scuze si ca nu vei mai gresi in nici un fel.

| AFR81 a răspuns:

Cu alte cuvinte, ti-ai batut joc de profesor. Urat din partea ta. Sa iti scada 4 puncte la purtare mi se pare foarte mult, insa nota 8 ai merita-o din plin. Ai gresit, trebuie sa suporti consecintele acum. Ar fi o idee buna sa iti ceri scuze profesorului. Nu trebuie sa te milogesti. Fii demna si accepta-ti pedeapsa. Cere-ti scuze doar pentru ca, pe viitor, sa ai o relatie buna cu profesorul tau de desen. La purtare, cu 4 puncte scazute pe un semestru, nu are cum sa te lase repetenta (banuiesc ca la asta te refereai).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asuma-ti fapta.