| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor la un exercitiu de la mate, nu e tema, am gasit un subiect pentru teza cls a 5 a sem. I si nu imi da corect la un exercitiu, ma puteti ajuta? Stiu ca e foarte usor dar imi da cu rest si nu cred ca e bine daca da cu rest :-(
(6 la exponentul 2 + 8 la exponentul 2 ): (2 la exponentul 5 -22 ) la exponentul 2. :-s

Răspuns Câştigător
| dydydeea a răspuns:

1 este rezultatul!

| anonim_4396 explică (pentru dydydeea):

Bravo! Am mai calcult odata si tu ai zis bine. Ceilalti. daca taceau filozofi se faceau.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte sa ma omorati ca nu stiu matematica,da, e adevarat, nu ma pricep deloc la matematica dar asta nu inseamna ca nu ma pricep la alte materii, pur si simplu eu nu sunt conceputa pentru materia asta, pur si simplu nu-mi place si pana la urma iti da 1. Nu alte. tampenii.

| Beauty16 a răspuns:

Uite raspunsul (36+64)/(32-22)la exponentul 2=100 si nu iti da cu rest sper ca te-am ajutat

| Helleneee a răspuns (pentru Beauty16):

(2 la exponentul 5 -22 ) la exponentul 2 se inmultesc exponenti. matematica asta.

| Beauty16 a răspuns (pentru Helleneee):

Pai da da tu vezi ca e luat in paranteza si calculele din paranteza se fac primele si dupa aia tot rezultatul la exponentul 2

| Helleneee a răspuns (pentru Beauty16):

Intrebati o profa de mate sa vedem ce zice si ea laughing!

| Helleneee a răspuns:

Mie mi.a dat 0.029! Daca ai nevoie sa iti explic cum am lucrat raspunde.mi aici big grin

| anonim_4396 explică (pentru Helleneee):

Din cate stiu eu un asemenea rezultat se da la telefon rolling on the floor