| doradoa a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR URGENT! Va rog va rog va rog ajutati-ma.Profa de chimie e o agripturoaica rea si nemiloasa care m-a facut sa plang inca din prima saptamana de scoala. Maine s-ar putea sa ma asculte si eu mi-am pierdut caietul de chimie din clasa a 7-a, deci daca cineva, oricine este dragut sa ma ajute si pe mine si sa imi spuna despre atom, concentratia procentuala si scrierea formulelor chimice(ionii poliatomici) atunci i-as fi extrem de recunoscatoare si i-as da o funda mare. Daca vrea sa ma asculte ora asta, o sa o rog sa ma asculte ora urmatoare, dar pana atunci fiti binevoitori si explicati-mi si mie. Sunt disperata si nu vreau sa incep anul scolar cu un 2 la chimie.

Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Ar trebui sa-i spui profei aleia cu pluta in loc de cap ca tu ai alte inclinatii si nu vrei sa ai de-a face cu materia si cu persoana ei. Taci si indura si o sa te faca toti sa plangi, fii puternica neinfricata si traieste clipa in asa fel incat sa-ti fie bine nu sa-ti fie frica
Atomul este cea mai mica particula ce caracterizează un element chimic, nu poate fi divizat
Atomii sunt formatii din nucleu atomic si invelis electronic.In atomul neutru din punct de vedere electric numarul electronilor ( cu sarcina electrica negativa ) din invelisul electronic este egal cu numarul protonilor ( cu sarcina electrica ) din nucleul atomic.
Acesta constă într-un nor de electroni care înconjoară un nucleu atomic dens. Nucleul conține sarcini electrice încărcate pozitiv (protoni) și sarcini electrice neutre (neutroni), fiind înconjurat de norul electronic încărcat negativ. Când numărul electronilor și al protonilor este egal, atunci atomul este neutru din punct de vedere electric; dacă acest lucru nu se întâmplă, atunci atomul devine un ion, care poate avea sarcină pozitivă sau negativă. Atomul este clasificat după numărul de protoni și neutroni: numărul protonilor determină numărul atomic (Z) și neutronii izotopii acelui element.
Concentratia procentuala este cantitatea de substanta dizolvata in 100 g de solvent.

Se calculeaza cu formula

C = md/mersi x 100, unde C = CONCENTRATIA PROCENTUALA
md - masa de substanta dizolvata
mersi - masa solutiei
ioni poliatomici=ioni formaţi din mai mulţi atomi

| Lothar a răspuns (pentru Lothar):

E MS masa solutiei imi tot corecteaza astia

5 răspunsuri:
| ÎnȚeLePTU1 a răspuns:

Atomul este cea mai mică particulă ce caracterizează un element chimic, respectiv este cea mai mică particulă dintr-o substanță care prin procedee chimice obișnuite nu poate fi fragmentată în alte particule mai simple. Acesta constă într-un nor de electroni care înconjoară un nucleu atomic dens. Nucleul conține sarcini electrice încărcate pozitiv (protoni) și sarcini electrice neutre (neutroni), cauta si tu pe wiki ca iti da o gramada de informatii, nu trebuie sa te iei dupa tot ce scrie, ce este mai usor de invatat

| H0bbit a răspuns:

Frate ia fi atent aici ia du-te tu si discuta cu directoru sau dirigintele despre doamna asta ca ce dracu cine e ea sa te faca sa plangi, cat despre formulele alea incearca wiki ca gasesti ce vrei acolo

| doradoa explică (pentru H0bbit):

Pai profa asta anul trecut nu a lasat un baiat care avea diabet sa isi sune mama pentru ca ii era rau. Ba chiar i-a confiscat si telefonul. Saracul baiat plangea si putea chiar sa moara, dar profesoara si-a continuat ora de parca nimic nu se intampla. Directoarea a luat la cunostinta acest fapt si nu a luat nicio masura. Asta este invatamantul in ziua de azi, iar noi, elevii nu avem nicio alegere decat sa induram ce se intampla. Sa nu mai spun ca a pus 2 celor care au vrut sa il ajute pe baiat.

| YepYoio a răspuns:

Caută site-uri gen e-școala