| mona01 a întrebat:

Am nevoie de analiza cuvintelor ca parti de vorbire din prop:
,, In gradina lui Mihai au rasarit trei gingasi ghiocei"
Dau funda doar scrieti-mi cum sa analizez
P.s: Sunt in clasa a 7-a si n-am facut doar prin a 4-a parca analiza si de-atunci am uitat-o. Am cautat prin carti, caiete, dar n-am gasit un exemplu

Răspuns Câştigător
| Iяiηα a răspuns:

In gradina=subst.com,gen feminin, nr sg, articulat hotarat"a", caz Acuzativ, functie sintactica de complement cirumstantial de loc...si ce mai stii tu ca trebuie scris
Mihai e subst propriu
au rasarit=verb predicativ, la modul perfect compus, persoana a III-a, plural, ...etc
trei=numeral cardinal
gingas=adj propriu zis...
ghiocel=tot subst com...
ti-am dat o idee, nu am scris totu, ca nu vreau sa-ti fac eu tema.Astept funda aia

7 răspunsuri:
| Iяiηα a răspuns:

Si funda mea unde e, ma rooog?

| sNNN1keRs a răspuns (pentru Iяiηα):

Pai si-a copiat alea in caiet si o uitat de funa laughing

| Iяiηα a răspuns (pentru sNNN1keRs):

A doua oara nu mai ajut pe nimeni cu temele.Sa fie clarrolling on the floor

| Iяiηα a răspuns:

Mersi

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Stiai ca TPU nu este pentru facutul temelor? scrie in regulamentlaughing
at any rate:
in: prepozitie
gradina: substantiv articulat cu articol hotarat, cazul acuzativ, gen feminin, numar singular, substanctiv comun, fnct. sintactica de complement circumstantial de loc.
(lui) Mihai: substantiv propriu, gen masculin, articulat cu articol nehotarat, numar singular, cazul genitiv, fnct. sintactica de atribut
au rasarit: verb predicativ, diateza a patra, persoana a treia, plural, modul indicativ, timpul perfect compus, fnct. sintactica de predicat nominal-sper
trei: numeral cardinal, habar nu mai am ce, atribut
gingasi: adjectiv propriu-zis antepus, plural, cu rol de nume predicativ
ghiocei: substantiv comun, nearticulat, plural, masculin, cazul nominativ, functie sintactica de subiect.
Sorii, astea sunt notiuni de clasa a V-a, a VI-a, pe care le repeti anual pana intr-a VIII-a si le recapitulezi intr-a XII-a. daca profa voastra nu le face ia-o la suturi ca iti trebuie la examenul de sfarsit de clasa a VIII-a si acolo nu cred ca mai ai TPUlaughing

| Dizzziee a răspuns:

Eu stiam ca nu avem voie sa ne facem temele pe site happy. Iar draga ca sa stii astea le refaci in fiecare an, nu in clasa a 4 a! Ce daca esti in clasa a7a. Eu intr.a7a eram brici la analizat :*. E chiar usor daca analizez in fiecare zi cate putinhee hee.

| Andreea_Dorneanu_2000 a răspuns:

Eu am nevoie de analiza cuvantului "imparateasa"