| ApeleazaLaRaspunsulMeu a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns. FUNDA GARANTAT. Vreau sa scriu o carte politista. Imi explica cineva care sunt gradele pentru cei care investigheaza (anchetator, detectiv, criminalist, inspector...) si ierarhia lor?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amesteci gradele de la noi cu cele americane. In politie sunt doar gradele din coloana politiei: https://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia
Anchetator este o atributie din fisa postului. Criminalist este un domeniu unde lucreaza tot un agent sau un ofiter. Abia inspector este grad. Detectiv este o persoana civila angajata la o firma. Alte tari au altfel de ierarhie si denumire.

| stefan563 a răspuns:

Ierarhia:1.Anchetator 2.Inspector 3.Criminalist 4.Detectiv ( daca te referi la cei particulari, pentru ca si criminalistul si anchetatorul sunt detectivi )