| cristi2ever a întrebat:

Am o broasca țestoasă, iar de câteva zile nu mai vrea sa mănânce nimic. I-am schimbat mâncarea, dar nu a avut niciun rezultat. Unii zic ca intra in hibernare. Ce sa fac?

7 răspunsuri:
| acinorev a răspuns:

Cred ca cu adevarat intra in hibernare. Du-te la veterinar dupa si intreaba-l daca ii trebuie testoasei ceva in mod special dupa hibernare.
Succes! happy

| oBanană a răspuns:

Totul este normal! Am 2 broaște de 2 ani și cam așa fac ele în perioada asta. Lasă-i tu de mâncare, că dacă îi va fi foame, va mânca.

O zi frumoasă.

| mOnAsX a răspuns:

Cel mai bine apeleaza la un specialist.

| bDaniel a răspuns:

Nu stiu ce sa zic daca vrei sa ai grije mare de ea nu sta aici sa vezi raspunsurile si du-te la un medic de animale sau la un magazin de animale si cere mai multe detalii despre testoasa happy

| tanduca03 a răspuns:

Si eu am o broasca si asa mi s-a intamplat si mie.Dar stai linistit pentru ca nu se va intampla ceva cu ea dar dupa ce nu a mancat mult timp ar trebui sa ii dai multa mancare si as vrea sa iti spun ca broasca mea mananca carne numai carne nu mancare de broaste. Pote incerci si tu cu carne.

| tanduca03 a răspuns:

Si eu am o broasca testoasa! Ei i s-a i intamplat acelasi lucru.Eu as crede ca e ceva normal dar dupa acea perioada cand nu am mancat nimic trebuie sa ii dai multa mancare.Broasca mea mananca foarte multa carne poate si broaca ta ar incerca.

| AoiOwO a răspuns:

Si eu am o testoasa...si este in aceeasi situatie ca si a ta. In aceasta perioada ele intra in hibernare...din septembrie cam pana prin martie. Trebuie pregatita pentru hibernare cateva zile la rand in apa de pana la 25-30 de grade, ca ea sa-si goleasca stomacelul apoi poate sa hiberneze ori intr-un acvariu in care pui aproximatic un cm de apa sau intr-un loc uscat, intr-o cutiuta de lemn dar trebuie sa-i mentii o temperatura intre 5 si 10 grade celsius. Nu te ingrijora, broscutele hiberneaza cand se apropie iarna, cand dau de frig. O zi buna! happy