| anonim_4396 a întrebat:

Am o dorinta mare de a-mi incepe viata sexuala.Sunt foarte mica, mi-e rusine sa-mi spun varsta...(30:2) si nu stiu daca e bine sau nu. Vorbesc cu tipi mai mari care ma indeamna sa fac asta, chiar sa ma invete, doar daca vreau. Ce sa fac?(Mi-e ca apoi o sa-mi fie rusine sa-mi privesc parintii in ochi! Nu stiu de ce...)

Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Mai intai imi iau masina si apoi ma intreb daca pot sa invat sa o conduc...
...este socant ca unii fac sex si abia dupa aceea se intreaba diverse! Uite-asa ajung fetele sa aiba trei patru avorturi inainte de 18 ani, asa vin pe lume copii nedoriti, iar alte femei ar face totul sa poata avea copii, uite-asa te trezesti ca, in sfarsit, vrei un copil, dar ai foarte multe avorturi la activ si jucaria nu mai merge, asa te trezesti la 50-55 de ani ca vrei sa ai o batranete linistita, dar ale tineretii greseli ti-au facut cadou chisturi si fibroame! Este trist! Scuze celor care se simt frustrati/deranjati de mesajul meu, iar celor care se regasec in el vreau sa le reamintesc ca sanatatea nu e totul, dar totul fara sanatate este nimic!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti prea tanara. Ia gandeste-te ca ai ramane insarcinata (nu eista metode de contraceptie 100% sigure), ai putea sa faci fata?

mlm
| mlm a răspuns:

Mai asteapta, esti mult prea tanara, daca te macina curiozitatea, afla ca nu este bine sa o faci la varsta ta! Nu te lua dupa cine si ce spun altii, stai linistita in banca ta, risti sa iei anumite boli, sa ramai insarcinata, deci sint multe urmari, incearca sa mai ai rabdare, nimic nu este roz asa cum crezi tu.Sau poate iti este frica ca nu vei mai avea ocazia sa faci asa ceva? Draga mea ai tot timpul inainte, nu este pacat sa faci ceva acum si mai tarziu sa-ti para rau? Sfatul meu este sa mai astepti pana cand vei fi pregatita din toate punctele de vedere.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu fa pasul asta ca o sa-ti para rau mai tarziu, nu te lua dupa '' binevoitori ''. Cei mai mari ca tine vor sa profite de tineretea si naivitatea ta.Cum o sa-ti mai privesti parintii in ochi? Asteapta sa mai cresti, ai toata viata inainte, metodele de contraceptie perfecte nu sunt si o sarcina la varsta ta nu cred ca ti-ar surade...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ar trebui sa iti canalizezi "dorinta mare" pe cunoasterea corpului si a functionarii lui, si pe invatarea, intai teoretic, apoi practic, a PETTING-ului, cu un baiat curat, manierat, si care tine la tine pentru tine, NU pentru ca ar putea fiel primul, care sa te inceapa! Mare atentie la igiena locala, manichiura impecabila, cu unghii scurte, fara nimic sub ele, si bine pilite, pentru a nu zgaria! Decamdata, evita tipii mai mari ca tine, si invata! Cand mai ai probleme, scrie-ne, suntem mereu aici! Nu te grabi!

| anonim a răspuns:

Sa te mai si credem?

| borsec a răspuns:

Sa inteleg ca ai 15 ani... sfatul meu e sa mai astepti, daca o faci numai din curiozitate mai bine nu, este foarte important cu cine si cum o faci pentru prima data, este momentul de care iti vei aduce aminte de el toata viata.
I-a in seama sfatul lui gabimaris si al lui psihosex.

| Ella_6365 a răspuns:

In viata vei face cam 2, 3 decizii importante! asta e una din ele, asa ca alege ca un om matur si responsabil, chiar daca nu esti. trebuie sa inveti sa gandesti inainte sa faci ceva, sa-ti pui intrebari la care TU sa dai raspunsul corect, nu altii

| me_6767 a răspuns:

Gandeste-te de doua ori inainte sa faci ceva de care mai tarziu iti va parea rau! ai tot timpul sa faci asta! esti inca un copil, crede-ma! am aceeasi varsta si totusi cred ca e o prostie!

| Elena0210 a răspuns:

Gabimaris are mare dreptate! Probabil tu iti doresti asta din curiozitate. Adica ar fi o experienta noua si ai vrea sa vezi cum e. Dar nu e bine! Parerea mea. Mai asteapta ca nimeni nu moare ca "n-a facut-o"! Ai tot timpul din lume. Sar putea sa te alegi cu vreo boala sau cu vreo sarcina si nu cred ca ai vrea sati dezamagesti parintii. Cred ca trebuie sa faci asta atunci cand simti si cu cineva la care tii, parerea mea! Mai bine ai sta cuminte!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma fata ascultati parintii ca sa poti sta cu fruntea sus in fata sotului tau. o sa-l iubesti foarte mult si o sa-ti para rau de cinstea ta pierduta.si o sa regreti toata viata.si in fata lui nu ai nici o scuza decat ca ai fost cam usurica.

| justagirl a răspuns:

So, tot nu stiu varsta ta happy. Dar poti s-o faci doar daca esti 100% convinsa. Daca baiatul/barbatul de langa tine este intelegator, este ok. Dar nu te grabii! S-ar putea sa regreti.