| Bety111 a întrebat:

Am o f mare nedumerire in ceea ce priveste tot balamucul cu aceste teste initiale. Bun, am auzit ca nu se trec in catalog si ca nu au nici macar o influenta pentru profesori.in schimb.in scoala mea, notele se stiu. se spun in fata clasei fara nicio retinere. Ce rol au el pana la urma?

4 răspunsuri:
| xAllexutsa a răspuns:

Aceste teste. se vor compara cu cele de la sfarsitul anului scolar, pentru a vedea cat de mult am progresat noi, sau sa vada profesorii ce sa lucreze cu noi mai mult. :*

| Deea852 a răspuns:

Cred ca au rolul de a vedea cu ce ai mai ramas in cap din clasa anterioara. Nici eu nu inteleg de ce ne zapacesc astia de la minister cu ele. Mi se pare o stupizenie...La mine in scoala se zvonea ca daca luam note sub 5, facem ore suplimentare sambata. Dar am intrebat profesorii si nu e asa. Mai binelaughing

| Dexaa a răspuns:

Pai aceste teste"initiale"sunt importante deoarece:in primul rand profesorii noi isi vor da seama de capacitatea elevului/clasei, si in al doilea rand se vor face recapitulari sau ore in plus l-a materia l-a care nu v-ati descurcat. Funda?

| mandreea13 a răspuns:

Iti verifica nivelul de anul trecut si am inteles ca daca esti la gimnaziu conteaza un sfert din admiterea la liceu(cel putin asa au spus profii) big grin