| anonim_4396 a întrebat:

Mai este o saptamana si incepe scoala, iar mie imi este cam frica! Trec clasa a IX-a la profilul stiinte sociale. In ce priveste colegii, nu imi este teama, deja ii cunosc destul de bine( avem cu totii un grup de WhatsApp). Insa imi este teama de note si de noii profesori. Eu eram obisnuit cu note de 9-10 in generala, si eu stiu ca nu o sa mai asemenea note, dar ma astept sa iau macar 7-8 pentru inceput. Intrebarile mele sunt: testele initiale sunt grele? Vom face o recapitulare inainte?( personal eu nu mai stiu mai nimic). Acestea se vor trece in catalog? Cat de severi vor fi profesori? O sa fie mai rai cu noi la inceput pentru a ne impulsiona? De asemenea, eu nu sunt bun deloc la desen/muzica. Credeti ca acest fapt va influenta cu ceva? Voi ce note ati luat pe la inceputul clasei a IX-a?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nu-ți face griji. testele inițiale sunt ușoare, nu le vor trece în catalog. depinde ce profesori vei avea, dar în general profesorii sunt foarte înțelegători cu notele în primul an. nu se face desen sau muzică la profilul acela. destul de bune.

| Ercjiaai a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, cu siguranta o sa fac muzica si desen, m-am intersat. Oricum, mersi mult de raspunsul acordat.

| CristinaSNC a răspuns:

Stai calm ca testele alea initiale nu sunt cine stie ce, daca se vor trece in catalog asta depinde de profesor. Si eu eram obisnuita in generala numai cu 9 si 10, crede-ma ca dupa primul 2 sau 3 luat la liceu te obisnuiesti. Bine la inceput o sa ai un soc laughing, dupa te obisnuiesti.

| Legend123 a răspuns:

Si eu aveam note de 9+ si rar 8 iar media generala imi era mereu mare..tocmai am facut clasa a9-a, acum trec a10-a. acum eu am invatat destul de mult pentru examene am luat o nota buna si m-am lenevit pe clasa a9-a nu prea am invatat atat de mult dar se cunoaste ca profesorii sunt mult mai exigenti (nu faci o tema, 4) nu ca in generala sa te ierte de 10 ori, iar testele generale. eu unul cand impartea foile am refuzat-o spunand frumos ca nu mai stiu nimic si ca nu are rost sa mi le mai dea, totul a fost ok, am terminat cu o medie de 8.75 si e totul ok laughing, nu-ti fie teama

| alinaaliaaa a răspuns:

Testele initiale se refera la bazele a ceea ce ati invatat, au rolul de a va stabili nivelul ca sa stie si profesorul cam ce asteptari poate avea si cum sa lucreze cu voi.
In prima saptamana sau chiar primele 2 se fac recapitulari.
Se trec in catalog doar daca vreti voi si e dispus si profesorul.
La inceput profesorii vor sa va sperie, dar trebuie sa va dati seama cu cine e de gluma si cu cine nu.
Nu sunt rai, nu musca. Sunt exigenti, vor sa va tina din scurt pentru ca daca va scapa de sub control e greu si pentru ei.
Desenul si muzica se fac serios la licee de arta. Sunt materii de medie 10, dar sa ai plansa facuta, referatul cu compozitorul etc.
La inceput in a 9-a a fost un soc. Primele mele note(in paranteza scriu cat aveam in gimnaziu):
romana: 9 (9)
engleza: 7 (10)
franceza: 8 (10)
mate 7(7)
fizica 7(9)
chimie 6(9)
geografie 9(9)
istorie 9(7)
muzica, desen, religie si sport nu le pun
A fost ciudat, infiorator poate. A fost recomfortant semestrul al doilea cand mi-am dat silinta mai mult si am revenit la nivelul din gimnaziu.