| ChRoM a întrebat:

Am o intrebare care crestinilor poate o sa li se para ciudata, dar nu vreau sa par ignorant sau ceva de genul. Deci pana la urma de ce ne-a creat Dumnezeu, cu ce scop, doar asa de a fi, cu ce l-a ajutat pe El fapta asta?

Răspuns Câştigător
| Andu_7395 a răspuns:

1.Pornesti de la o premisa falsa : "cu ce l-a ajutat pe El fapta asta? " nu totul e facut pentru un profit.

2. Teoretic suntem copiii lui.tu nu vrei copii?

9 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Bai tapeee, tot ce e pe pamantul asta, toata natura, animalele si plantele, soarele si luna, uscatul si apele sunt creatia lui Dumnezeu. Cum poti sa pui o intrebare atat de nepotrivita? Si da, omul este apogeul creatiei, dupa cum bine si frumos a scris Siego.

| PetreConstanta a răspuns:

Citeste Testamentul vechi si vei afla Facerea lumii

| tapeee a răspuns:

Dar poate nu te-a creat dumnezeu.

| tapeee a răspuns:

"Noi am fost apogeul creatiei Sale" - de unde stii chestia asta? Ai vazut vreo creatie de a lui?

| TheLastOne a răspuns:

Noi am fost apogeul creatiei Sale. Eram ca u fel de cireasa de pe tort. Din acest motiv toti ingerii s-au inchinat oamenilor, mai putin Lucifer, care stia cat de josnici putem fi.

| CodrutM a răspuns:

Stai ca iti zic eu varianta adevarata, cea neoficiala.
La fel ca Mos Craciun, dumnezeu (da, am scris cu d mic, blasfemie!) nu exista.
Religia este o forma de manipulare in masa foarte eficienta, se pare.
Hai sa analizam inca de la inceput fenomenul:
In egipt/mesopotania sau cine stie unde, niste superstitiosi s-au gandit sa aloce fiecarui fenomen natural cate un zeu. Zeul soarelui, al ploii s.a.m.d. De ce? De prosti, este mai usor sa crezi in oameni invizibili decat sa cauti adevaratul raspuns.
Plus ca, ajuta sa crezi ca cuiva acolo sus chiar ii pasa de tine, si ca o sa te ajute la greu. Pe plan psihologic face bine, dar sunt doar iluzii desarte...

| seby005 a răspuns:

Sal eu cred ca din dragoste din moment ce suntem numiti copii sai, de ce fac oameni copii,, sunt si excepti,, in general?

| ramkat a răspuns:

Pai.scopul numai el il stie. El ne-a creat pentru ca asta a vrut, pentru ca tu sa traiesti! Daca vrei sa afli mai multe iti sugerez sa citesti ce-a mai importanta carte din lume...winking

| SylviuCatlin a răspuns:

Din cate stiu eu D-zeu ne-a creat sa il slujim sa ne inchinam Lui! Nu stiu ce ce La ajutat dar el fiind bun a facut o fapta buna! El ne-a dat libertatea de a alege nu suntem obligati sa il slujim! Dar in ziua de azi nu stiu cati mai fac chestia asta! Parerea mea!