| unanonimrandom a întrebat:

Am o intrebare legata de semnele de la evaluarea nationala. Ieri la proba de matematica am pus in chenare cateva raspunsuri si imi e tare frica sa nu se considere semn si sa se anuleze. Se poate anula din cauza acestor chenare? Dau funda si va rog raspunsuri serioase

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu anulează pentru atâta lucru.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu o sa-ti anuleze lucrarea ca e semn sau ceva, nu sunt tampiti, chestiile de genul se intampla, sunt normale, stai calm.

| RainbowD a răspuns:

Salut.
Din punctul meu de vedere, poți sta liniștit.
Dacă ar fi fost probleme, ți-ar fi atras atenția supraveghetorii când ai predat lucrarea sau în timpul evaluării.

În general ca semne distinctive care duc la anularea lucrărilor sunt următoarele:
- scrierea numelui în afara rubricii;
- folosirea corectorului sau a pic-ului;
- folosirea altor pixuri decât cele albastre;
- rezolvări identice, sau greșeli identice la mai multe persoane din aceeași clasă;
- urme de stilou/pix pe cealaltă parte a foii;
- încercuiri de răspunsuri, mâzgăleli, etc;

Cam acestea erau prinicipalele semne distinctive pe vremea când am dat eu evaluarea națională, acum vreo 10 ani.

Mult succes și baftă să intrii la liceul dorit!