| Black_Deny_1998 a întrebat:

Hei. ieri am dat evaluarea nationala la romana iar eu de obicei fac un cerculet la ă si la i, ceva gen o bulina si mi.au zis ca mi se poate considera ca semn si se poate anula evaluarea. mi.a dat alta foaie, am completat dar la unele cuvinte am scris tot asa si mi.e foarte frica sa nu se anuleze. se poate anula?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca se poate, fiindca se precizeaza clar ca esti obligata sa folosesti limba romana si in alfabetul roman nu exista litera respectivă. Nu o mai folosi, risti sa ti se scada complet punctajul fiindca nu stii nici macar akfabetul.

| Borsecuț a răspuns:

Depinde cat de mare este cerculetul. Daca este foarte mic nu iti face nimic pentru „i". Problema vine la „ă". Deasupra literei „a" se pune acea caciulita si nu un cerculet. Un „a" cu un cerculet deasupra este o litera care nu este utilizata de romani. De aceea s-ar putea sa fie considerata semn si, asadar, sa iti fie anulata lucrarea.

| Black_Deny_1998 explică (pentru Borsecuț):

La a nu am mai pud cerculet dar la i am pus in unele cuvinte. cerculetul nu a fost chiar asa mare a fost ca un punct doar ca putin mai mare