| Marrythenight a întrebat:

Am o mare nedumerire.Am dat simulare la romana, si cred ca profa mea nu corecteaza/puncteaza chiar pe meritate.

era o cerinta in care spunea sa dau sinonim contextual pentru taina din secventa " sa fi patruns taina ciudatei lui imbracaminti " si eu am scris " scopul ". inlocuind iesea " sa fi patruns scoupul ciudatei lui imbracaminti " a zis ca nu e corect. e sau nu corect?

si la inca un exercitiu era sa explic rolul virgulei din " Si nici in alta parte, domnule. " am zis ca virgula ca semn de punctuatie marcheaza un raport de coordonare prin juxtapunere. a zis ca nu e corect straight face cu toate ca la o ora de pregatire, la scoala, cand era un ex ca asta, ea a dictat chestia asta, si de acolo am invatat-o... e corect ce am scris? macar sa imi puncteze ca am scris " virgula ca semn de punctuatie... "

4 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Taina sinonim cu scop. Bravo, halal elevi.

| Marrythenight explică (pentru LNK):

Bai du-te! tu cred ca nu ai facut nicio greseala in viata ta! sigur ai numai 10 la romanawinking

| LNK a răspuns (pentru Marrythenight):

Ca fapt divers, chiar am. Dar nu asta este ideea.
Tu ai ajuns in clasa a 8-a si nu te descurci cu niste sinonime? Jenant.

| BTWIN a răspuns:

1)scop nu e sinonim pentru taina... puteai sa scrii mister
2)profa ti-a dat un exemplu in care era cum a zis ea, juxtapunere.asta nu inseamna ca peste tot unde pui virgula e juxtapunere.Cred ca trebuie sa recunosti ca nu ai facut bine si sa fii mai atent(a) data viitoare.

http://limbaromana1.wblog.ro/2012/02/09/despre_mine/