| Marrythenight a întrebat:

Am o mare nedumerire.Am dat simulare la romana, si cred ca profa mea nu corecteaza/puncteaza chiar pe meritate.
era o cerinta in care spunea sa dau sinonim contextual pentru taina din secventa " sa fi patruns taina ciudatei lui imbracaminti " si eu am scris " scopul ". inlocuind iesea " sa fi patruns scoupul ciudatei lui imbracaminti " a zis ca nu e corect. e sau nu corect?

si la inca un exercitiu era sa explic rolul virgulei din " Si nici in alta parte, domnule. " am zis ca virgula ca semn de punctuatie marcheaza un raport de coordonare prin juxtapunere. a zis ca nu e corect straight face cu toate ca la o ora de pregatire, la scoala, cand era un ex ca asta, ea a dictat chestia asta, si de acolo am invatat-o... e corect ce am scris? macar sa imi puncteze ca am scris " virgula ca semn de punctuatie... "

12 răspunsuri:
| SAMM0603 a răspuns:

Depinde cum e folosita virgula. Spre exemplu: Mama a plecat la munca, spuse el. Virgula desparte vorbirea directa de cea indirecta in cazul de fata.
Tu trebuie sa o intrebi pe ea, cum e corect daca ce ai scris tu e gresit pentru a te lamuri.

| Marrythenight explică (pentru SAMM0603):

A zis ca e gresit straight face ce am scris eu dar nu inteleg de ce.

| SAMM0603 a răspuns (pentru Marrythenight):

Intreab-o, nimeni de aici nu-ti poate explica mai bine decat ea unde ai gresit. Mai ales ca intreband-o ii "creste inima" ca iti dai interesul si te are in vedere.

| Marrythenight explică (pentru SAMM0603):

Ce nu ai inteles? laughing am intrebat-o si a zis ca e gresit, fara sa imi explice

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marrythenight):

Eu zic ca tu nu ai inteles, chiar daca nu ti-a explicat a fost pentru ca nu ai cerut o explicatie ca daca cereai sigur o primeai.

| Marrythenight explică (pentru anonim_4396):

Am cerut o explicatie! si a zis E GRESIT, CE EXPLICATIE DORESTI?

| Marrythenight explică (pentru pastru009):

Ce e asa amuzant?

| pastru009 a răspuns (pentru Marrythenight):

Pai tu ii tot ziceai ca ai facut deja ceea ce te-a sfatuit si el tot insista/nu intelegea. laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Profesorul tău a avut dreptate... Nu există nici un raport de coordonare, juxtapunere sau joncțiune. În enunțul tău, virgula are rolul de a separa substantivul în cazul vocativ de restul propoziției.

Păi, ai greșit și la subiectul I, și la subiectul al II-lea. sad
Cuvântul ales de tine, nu e sinonim contextual! Citește textul, dacă e nevoie, și de zece ori, până poți găsi un cuvânt cu sens(înțeles) asemănător.

| rememberme24 a răspuns:

Nu e coordonare prin juxtapunere.In secventa asta, virgula separa substantivul in cazul vocativ de restul propozitiei(ce a spus ea era la alta lectie-la relatiile dintre propoziitii, cred-).Cat despre sinonim... daca spuneai mister, sigur iti puncta, caci se potriveste mai bine in context decat scopul

| Alina570 a răspuns:

Pentru prima intrebare as propune "misterul" iar pentru a doua intrebare ce a spus floresdemayo