| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am o mare nedumerire... Luni urmează sa îmi desfășor activitatea în online. Mai precis, ca profesor. De la școală mi s-a spus ca trebuie sa îmi facă un cont de Google Classroom, zis și făcut. Am adăugat toate materiile, știu cum sa dau codurile. În schimb, sunt lucruri pe care nu le înțeleg. Cum voi putea sa ii vad pe copilași și ei pe mine? Am observat mai mult ca Google Classroom este pentru teme, pentru observații, etc. Dar nu știu cum pot sa ii văd, sa fac apel. La facultate am folosit o alta platforma(Webex). De aceea ma încurcă acest lucru... Și încă doua lucruri, cum as putea sa le dau și teme, dar sa ii și corectez cu ajutorul aplicației? Înțelesesem ceva și de o tabla online.Cum o pot accesa? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Prima dată trebuie să îți aduci toți elevii într-un grup pe WhatsApp. Adică așa veți fi ști unii de alții în modul cel mai bun, cel mai rapid. Trebuie să ai numerele de telefon de la toți elevii, dar și de la ceilalți profesori ai lor.

Google clasroom va fi făcut de școală. Administratorul IT al școlii te va învăța cum să îl folosești.

Întâlnirile online se fac prin aplicația Google meet sau zoom.

4 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

În primul rând, trebuie să ai instalată aplicația Google Meet. Pe classroom ar trebui să ai un link pentru întâlnire video. Intri pe link-ul ăla și începi să predai.

| Tokyo44 a răspuns:

Poate găsești pe YouTube ceva răspunsuri.

| InRezevor a răspuns:

Salut! Apelurile video
vor fi făcute pe google meet. Tu va trebui sa creezi un apel pentru a fi moderatorul, iar după trimiți linkul/codul apelului pe classroom
Instalează de acum google meet pentru a te obișnui.

| Maria10123 a răspuns:

Buna seara! Google Classroom este o aplicatie pentru comunicare cu copilasi.
Intalnirile online se fac cu ajutorul Google Meet.Tot ce trebuie sa faceti este sa creeati o intalnire iar apoi sa puneti linkul/codul intalnirii pe Classroom/Whatsapp.
Puteti gasi mai multe raspunsuri pe YouTube.Mult succes!