| ioanana a întrebat:

Am o nedumerire. Daca sti bine limba engleza ( si cum sa pui cuvintele in propozitie, verbele, ordinea lor ) este la fel si la germana? Aici ma refer la ordinea cuvintelor, este ca in engleza? Daca sti engleza e mai usor la germana la partea de gramatica? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

Germana din punct de vedere gramatical are o structura fixa. Nu exista excepti de la reguli cum exista in lb franceza sau engleza. Germana si engleza seamana foarte putin la nivel lexical. In rest...

1 răspuns:
| GicuGagicu a răspuns:

Deocamdata ar trebui sa te axezi mai mult pe romana. Daca nici "stii" nu scrii corect, eu zic sa lasi alte limbi necunoscute pe mai tarziu.