| RaduMorcov a întrebat:

Am o nedumerire in privinta admiterii la liceu in anul 2011. Daca pe foaia de admitere la liceu pun prima optiune un liceu cu medie mare si a doua optiune, unul cu medie mai mica decat celalalt si nu intru la primul, cel care are medie mai mica, care are prima optiune liceul pe care il am eu la a doua optiune are sanse mai mari de a intra la acel liceu? Adica ar putea intra inaintea mea la liceu? Astept raspunsuri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Pai computerul ia elevii in ordinea mediilor.Sa zicem ca x a avut media 10, pe el il ia primul si il repartizeaza la prima optiune bifata de el, apoi il ia pe urmatorul, y care sa spunem a avut 9.99 si tot asa il repartizeaza la optiunea facuta de el.Cand ajunge la tine,calculatorul vede optiunea ta,prima data verifica daca mai sunt locuri la acel liceu(adica nu au fost ocupate de ceilalti cu medie mai mare), daca nu au fost ocupate de repartizeaza acolo, daca au fost ocupate ia a 2-a optiune bifata de tine si la fel,verifica.
Deci da, e posibil sa intre alta persoana daca tu nu bifezi un liceu potrivit mediei tale pentru ca daca tu pui un liceu cu la care se intra cu medie mare, deja cand calculatorul va ajunge la tine locurile de acolo vor fi ocupate de altii cu medie mai mare ca tine si care au pus acel liceu prima optiune.