| RaduMorcov a întrebat:

Am si eu o nedumerire in privinta admiterii la liceu in anul 2011. Pe foaia de admitere la liceu, daca bifez prima optiune un liceu cu medie mare si a doua optiune alt liceu cu medie mai mica de cand primul, si nu intru la primul, cel care bifeaza al doilea liceu ca prima optiune dar are medie mai mica ca mine, intra inaintea mea la acel liceu? Adica are sanse mai mari de a intra la acel liceu? Astept raspunsuri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| spank17 a răspuns:

Nu, nu are sanse mai mari decat tine. Daca pui 2 licee cu medie mare dar intri la al3lea, iar altul pune acel al3lea liceu primul, iar tu ai medie mai mare, tu ai prioritate, nu el.

4 răspunsuri:
| Curiosu a răspuns:

Da...Cel care are ca prima varianta liceul "x" chiar daca are medie mai mica are prioriate pentru ca a fost prima sa varianta

| Emanuelm a răspuns:

Nu, totul e pe medie. Daca tu ai medie mai mare indiferent a cata optiune ai pus-o, acolo intrii.

| b3by13 a răspuns:

Daca el are media mai mica decat tine e clar ca nu intra. nu se ia dupa lista de elevi, se ia dupa o limita de medie. de exemplu daca tu ai avea 9 si eu 8.59 si tu nu ai fost admis la viteazu, clar nu voi fi admisa eu.

| RaduMorcov explică:

Vad ca unii imi spuneti un lucru, altii alt lucru. Imi puteti da un site oficial de unde pot sa extrag informatia adevarata? Multumesc!