| MariKa9 a întrebat:

Am si eu o nedumerire. Deci laughing) daca la un liceu este o anumita medie,si eu am o medie mai micuţă decat aia dar pun prima optiune liceul ala cu media mai mica decat a mea, as putea intra? laughing) >>>: Eu de exemplu am media de admitere 8.02 si la Cantemir iași medi la profilul ce vreau eu eu este 8.05, ps am dat EN in 2015 deci a fost destul de usor, deci... daca pun cantemir prima optiune as avea sanse cu toate ca media este mai mica? va rooOOOg sa ma ajuati. FUNDA

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de ordinea în care ai scris liceele pe Fişa cu opţiuni :)

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2015" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx

http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2015.pdf

Mediile de anul trecut sunt ORIENTATIVE!
Probabil că, mediile vor rămâne cam aceleaşi, ca şi anul trecut;)

Totuşi, mediile de admitere pot varia ( pot creşte sau scădea ) în funcţie de "concurenţă" ( media celor care vor opta pentru acest liceu )...
Chiar dacă va fi vreo scădere la unele licee/profile/specializări, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p :)

Preferabil să treci, între primele opţiuni, specializări cu media ( 2014 ) +/- 1 p ( faţă de media ta de admitere )...

Toate cele bune!

| MariKa9 explică (pentru bursuc001):

Dar am si medie mai mica si sunt si locuri putine doar 28, si examenul a fost si usor, dar eu tot incerc il pun prima optiune poate o sa trec happy

| bursuc001 a răspuns (pentru MariKa9):

Nu ai nimic de pierdut chiar dacă treci acel liceu la prima opţiune happy

Succes!

| MariKa9 explică (pentru bursuc001):

Mersi! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru MariKa9):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!

12 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

La repartizarea computerizata au prioritate cei cu medii de admitere mai mari, ai sanse sa intri numai daca nu vor fi altii cu medii mai mari care sa puna acel liceu pe lista.
O zi buna.

| MariKa9 explică (pentru alexs99):

Eu am media 8.07 am aflat cand am completat fisele cu optiuni..si media la acel liceu este 8.05 si sunt doar 28 de locuri... nu cred ca am sanse dar eu tot am pus prima optiune

| Zaygon a răspuns:

Mediile din anii trecuti sunt pur orientative.

| No10 a răspuns:

Nu o sa intri la profilul unde vrei chiar daca este mai mica cu 3 sutimi, daca ai pus pe alt profil in acelaş liceu dar cu media care te incadrezi sigur vei intra happy!

| kkiddu a răspuns:

Este destul de posibil. Dar conteaza cate locuri sunt pe acel profil si cate persoane doresc sa intre acolo. Ai destul de multe sanse, ma bucur daca te-am putut ajuta cu ceva.:*

| MariKa9 explică (pentru kkiddu):

Doar 28 de locuri crying(

| kkiddu a răspuns:

Eu zic ca ai cateva sanse. Dar conteaza cate locuri sunt pe acel profil si cate persoane doresc sa intre acolo. Sper ca te-am ajutat

| Alex_Aribicioaei_2000 a răspuns:

Anul asta a fost foarte usor examenul, deci cu totii ne asteptam ca mediile de admitere la liceu sa creasca.Cel mai probabil nu ai media destul de mare dar merita sa incerci, nu strica cu nimic daca pui prima optiune...