| lolicaa a întrebat:

Am o problema... Am media 4 pe primul semestru la romana si trebuie sa scot media 6! Am un 8 pana acum si 3 sau 4 in teza (inca nu a adus tezele) ce note ar trebui sa iau pentru a-mi iesi media 6? Ar trebui sa am 4 note big grin

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă obții trei note de șase, îți va ieși media 5, 62 (rotunjită va fi media 6).
după formula:
3 x media notelor + teza/ totul împățit la 4

Media= 8+6+6+6 =26 împărțit la 4 =6, 5
6, 5(media)x3+3(teza) :4= 5,62 (rotunjit 6 -media semestrială)

3 răspunsuri:
| Spaz472 a răspuns:

Daca iei 3 in teza ar trebui sa mai iei un 7 si un 6 sa iti iasa 6. Aduni 4 note si trebuie sa iti dea minim 24 in total adica ar fi asa 8+3+7+6=24. Daca o sa iei 4 in teza iti vor mai trebui doi de 6. Succes!

| nursa a răspuns:

Un 5. cu 3 in teza big grin

| laurcadilak a răspuns:

Pai....iti mai trebuie.un 9 sau 10...cam asa ceva:*